Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Ziobro: decyzja o przyjęciu rozporządzenia w pakiecie budżetowym bez prawnie wiążących zabezpieczeń jest błędem

ASy 16:21 11 grudnia 2020
Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro, Michał Wójcik, Sebastian Kaleta oraz Marcin Warchoł PAP
W sobotę po południu ma zebrać się zarząd Solidarnej Polski, by omówić skutki porozumienia zawartego podczas szczytu UE. Po zebraniu wydane zostanie oświadczenie - dowiedziała się Polska Agencja Prasowa w źródłach w tej partii.
Po sprzeciwie Polski i Węgier wobec rozporządzenia dotyczącego mechanizmu powiązania dostępu do środków unijnych z kwestią praworządności, premierzy obu państw zapowiadali możliwość zawetowania budżetu UE. W czwartek w Brukseli doszło natomiast do porozumienia przywódców państw UE, które zostało zapisane w konkluzjach Rady Europejskiej.
 
Znalazły się w nich zapisy mówiące m.in. o tym, że budżet UE, włączając Next Generation EU (instrument odbudowy), musi być chroniony przeciwko wszelkiego rodzaju nadużyciom finansowym, korupcji, konfliktowi interesów, a samo ustalenie, że doszło do naruszenia zasady państwa prawnego nie wystarczy do uruchomienia mechanizmu blokowania środków finansowych dla państw członkowskich.
W takim wypadku Komisja Europejska opracuje i przyjmie wytyczne dotyczące sposobu, w jaki będzie stosować rozporządzenie, w tym metodologii przeprowadzania swojej oceny.

Po ogłoszeniu tego porozumienia lider Solidarnej Polski i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro w oświadczeniu stwierdził, że "decyzja o przyjęciu rozporządzenia w pakiecie budżetowym bez prawnie wiążących zabezpieczeń jest błędem".

"Przed taką decyzją konsekwentnie publiczne przestrzegaliśmy od lipcowego szczytu Rady Europejskiej. Zarząd Solidarnej Polski zbierze się teraz, aby omówić skutki podjętej podczas szczytu decyzji" - zapowiedział szef SP.

Ziobro stwierdził, że konkluzje Rady Europejskiej nie są obowiązującym prawem i mają wyłącznie charakter politycznego stanowiska, na co wielokrotnie w swoim orzecznictwie wskazywał Trybunał Sprawiedliwości UE. Ocenił też, że rozporządzenie ws. systemu warunkowości stworzy możliwość znaczącego ograniczenia polskiej suwerenności oraz złamie traktaty europejskie.

Premier Mateusz Morawiecki odnosząc się w piątek do oświadczenia Ziobry podkreślił, że szanuje poglądy Solidarnej Polski, mimo różnego patrzenia na niektóre sprawy. 

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze