Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Zasłużeni działacze opozycji antykomunistycznej odznaczeni Krzyżami Wolności i Solidarności

PR 16:59 30 sierpnia 2018
twitter.com/IPNGdansk
W Sali BHP Stoczni Gdańskiej 47 działaczom opozycji antykomunistycznej wręczono Krzyże Wolności i Solidarności. W imieniu prezydenta Andrzeja Dudy zrobił to prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek. Jak mówił, Polska jest dziś bardzo wdzięczna ludziom "Solidarności".

- Tu się to zaczęło, przy tej historycznej ukwieconej bramie, musimy o tym pamiętać, bo dziś świat koniec komunizmu kojarzy z upadkiem muru berlińskiego - powiedział prezes IPN.

Zaznaczył, że wydarzanie w Gdańsku były początkiem końca tego ustroju.

Uhonorowano 47 opozycjonistów, pięć osób pośmiertnie, między innymi Henryka Lenarciaka, uczestnika strajku w Stoczni Gdańskiej podczas Grudnia '70, strajku podczas Sierpnia'80, więźnia czasu stanu wojennego. Odznaczony został również Andrzej Butkiewicz, współpracownik WZZ Wybrzeża, drukarz ulotek i niezależnego pisma "Robotnik Wybrzeża", uczestnik strajku w Stoczni imienia Komuny Paryskiej w Gdyni.

Krzyż Wolności i Solidarności otrzymał też jeden z sygnatariuszy porozumień Gdańskich, Stefan Lewandowski. Podkreślał, że był to czas dużych emocji i walki.

- Przymusiliśmy władze do podpisania porozumienia - powiedział.

Zaznaczył, że członkowie prezydium naciskali na stronę rządową do momentu, aż wszystkie postulaty zostały podpisane.

Krzyże Wolności i Solidarności przyznawane są zasłużonym działaczom opozycji z lat 1956-1989.

W Gdańsku można było dziś przejechać się zabytkowym Ikarusem, a na Placu Solidarności - obejrzeć wystawę przygotowaną przez IPN o Annie Walentynowicz. Obchody 38. rocznicy Sierpnia '80 oraz 30. rocznicy strajków z maja i sierpnia 1988 roku w Gdańsku i Gdyni potrwają do piątku.

 

Źródło: IPN, IAR

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze