Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Wydatki na uchodźców rozsadzą budżety państw UE? „Koszty są wysokie”

mk 16:55 27 września 2015
Hans Jörg Schelling, austriacki minister finansówflickr/ÖVP Online/CC BY-ND 2.0
Koszty, które państwa Unii Europejskiej będą musiały przeznaczyć na opiekę nad uchodźcami mogą spowodować kłopoty finansowe całej wspólnoty. Władze Austrii sugerują rozważenie zastosowania wobec uchodźców wyjątku od unijnych zasad deficytu budżetowego.

– W krótkiej perspektywie koszty związane z napływem uchodźców są wysokie, ale przewidywalne. Ważniejsza jest jednak kwestia długotrwałego wpływu tej sytuacji na budżety państw UE – stwierdził austriacki minister finansów Hans Joerg Schelling w wywiadzie dla gazety  Welt am Sonntag.


Podkreślał on, że wielu spośród uchodźców przybywających do Europy pozostanie tam na stałe, a to niesie za sobą konsekwencje finansowe związane z zapewnieniem im wsparcia. – Wątpię, by planowane obecnie budżety okazały się wystarczające – dodał.


Co prawda niektórzy ekonomiści zwracają uwagę, że większa liczba uchodźców przełoży się na wyższy popyt i wyższe przychody podatkowe, jednak Schelling zwraca uwagę, że „taki wzrost gospodarczy jest osiągany przez zwiększanie wydatków i zadłużenia”.


Według austriackiego ministra finansów Komisja Europejska powinna rozważyć pomysł, by kosztów związanych z zapewnieniem opieki uchodźców nie liczyć jak normalnych wydatków w ramach unijnych zasad dyscypliny budżetowej.


– Powinniśmy porozmawiać o tym, czy wysokich kosztów ponoszonych na działania humanitarne przez kraje takie jak Niemcy, Austria i inne nie należy traktować jako nadzwyczajnych efektów jednorazowych – tłumaczył Schelling.

 

Źródło: welt.de, tvp.info

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze