Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Wojciechowski: o 1 miliard euro więcej dla polskich rolników

AR 13:35 11 grudnia 2020
Wartość unijnego budżetu UE na lata 2021-2027, w którym zawarte są m.in. środki na Wspólną Politykę Rolną, wyniesie 1,074 bln europexels.com
Środki z nowego unijnego budżetu i funduszu odbudowy trafią w Polsce m.in. na transformację energetyczną, Zielony Ład oraz na inwestycje samorządowe – powiedział wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

– Polska gospodarka stosunkowo dobrze przechodzi przez kryzys wywołany pandemią ale ciągle jeszcze ma charakter zdecydowanie zbyt mało innowacyjny. Będziemy też inwestować możliwie duże środki w tych sektorach gospodarczych, tych branżach, które przynoszą największą wartość dodaną w eksporcie – stwierdził szef resortu rozwoju.

Premier Mateusz Morawiecki na konferencji po szczycie UE poinformował, że podczas unijnego szczytu omówiono również kwestie związane z polityką klimatyczną.

– Bardzo zależało nam na tym, żeby wypracować dobre porozumienie, w wyniku którego Polska będzie mogła mieć środki na sprawiedliwą, w naszym tempie transformację klimatyczną, transformację gospodarczą, bo w ślad za transformacją klimatyczną zmienia się gospodarka – mówił szef rządu.

– Nasi partnerzy o tym wiedzą, dlatego dobrze się stało, że przyznali nam rację i udało się wbudować takie zapisy, które pozwolą nam na skompensowanie ewentualnie wyższych wydatków w przyszłości związanych z systemem emisji uprawnień, tzw. system ETS. Będziemy mieli odpowiednią legislację, która będzie dawała nam środki na transformację energetyczną, a już dzisiaj te środki to powyżej 220, nawet około 230 mld zł – powiedział Mateusz Morawiecki.

Natomiast minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka ocenił, że zawarte porozumienie pozwala realizować cel unijny, ale także tworzy warunki dla sprawiedliwej transformacji polskiej energetyki i gospodarki.

– Mamy gwarancję zapisania w przyszłej legislacji dostępu do większej puli środków. Mamy również zbalansowanie pomiędzy dochodami w ramach sytemu handlu uprawnieniami do emisji z kosztami ponoszonymi przez podmioty – powiedział minister.

pexelspixabay158179_670

Jeśli chodzi o środki z funduszu odbudowy po "koronakryzysie", to w opinii komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego, fundusze naprawcze powinny być w możliwie największej części skierowane na obszary wiejskie m.in. na cel odbudowy przetwórstwa lokalnego.

– To jest priorytetem KE i wieżę głęboko, że to się przyczyni do rozwoju obszarów wiejskich – zaznaczył komisarz. podkreślając, że Wspólna Polityka Rolna nie jest jedyną polityką adresowaną do obszarów wiejskich.

– Przypomnę tylko art. 174 Traktatu, który definiuje cele polityki spójności. Tam obszary wiejskie wymienione są na pierwszym miejscu, obok obszarów poprzemysłowych i obok obszarów o niekorzystnych warunkach geograficznych, czy przyrodniczych. Obszary wiejskie powinny być traktowane ze szczególną uwagą, tak mówi Traktat – mówił Janusz Wojciechowski.

Wartość unijnego budżetu UE na lata 2021-2027, w którym zawarte są m.in. środki na Wspólną Politykę Rolną, wyniesie 1,074 bln euro, a funduszu odbudowy – 750 mld euro. Środki z tej drugiej puli mają pomóc w naprawieniu szkód gospodarczych i społecznych, jakie wyrządziła pandemia koronawirusa.

 

 

Źródło: PolskieRadio24/twitterjwojc

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze