Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Władze Krakowa pod lupą NIK-u w zw. ze staraniami o olimpiadę zimową

apu 12:03 22 grudnia 2014
Flickr/Green_p/CC BY-SA 2.0
Krakowska delegatura NIK rozpoczęła kontrolę wykorzystania środków publicznych w związku z ubieganiem się przez Kraków i inne gminy o organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022 – poinformował rzecznik NIK w Krakowie Dariusz Nowak.

– Inspektorzy NIK zaczęli dziś pracę w Urzędzie Miasta Krakowa i Stowarzyszeniu Komitet Konkursowy Kraków 2022 – powiedział PAP Nowak.

Kontrola ma obejmować okres od roku 2013. Będzie dotyczyć wykorzystania środków publicznych na ubieganie się o rolę gospodarza Zimowych Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w 2022 r. W Ministerstwie Sportu i Turystyki inspektorzy NIK będą oceniać rzetelność analiz finansowych i prawnych w zakresie możliwości zorganizowania przez Kraków i region tatrzański ZIO oraz prawidłowość udzielania i rozliczania dotacji finansowych, a w Stowarzyszeniu wykorzystanie dotacji celowej z budżetu państwa.

Jak mówiła wcześniej dyrektor delegatury NIK w Krakowie Jolanta Stawska wniosków z kontroli można spodziewać się najwcześniej za kilka miesięcy.

– Dotychczas odbyły się dwie kontrole wydatków związanych ze staraniami o ZIO – jedna prowadzona przez NIK dotyczyła środków przeznaczonych na promocję, druga z Ministerstwa Sportu udzielonej dotacji. Podczas żadnej z nich nie stwierdzono nieprawidłowości – powiedział PAP wicedyrektor wydziału informacji Urzędu Miasta Filip Szatanik.

Stowarzyszenie Komitet Konkursowy Kraków 2022 zostało powołane w październiku 2013 r. Należeli do niego przedstawiciele: województwa małopolskiego oraz gmin Kraków, Zakopane, Bukowina Tatrzańska, Kościelisko i Oświęcim, który wycofał się wiosną 2014 r.

Starania o Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2022 przerwano, bo w referendum przeprowadzonym 25 maja przeciwko planom zorganizowania tej imprezy w Krakowie opowiedziało się 69,72 proc. głosujących.

Na ubieganie się o ZIO w ciągu dwóch lat wydano ok. 10,8 mln zł, a wliczając w to wkład rzeczowy poszczególnych jednostek samorządów ok. 11,3 mln zł. Z budżetu Krakowa było to ok. 3 mln zł.

O organizację ZIO ubiegają się już tylko Ałmaty oraz Pekin. Wcześniej wycofały się: Sztokholm, Kraków, Lwów i Oslo.

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze