Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Wiceprezes IPN: w relacjach polsko-żydowskich istotną rolę pełni trzecia strona – Niemcy

PR 11:20 3 lipca 2019
fotografia ilustracyjnapixabay
Na kieleckim „Przystanku Historia” trwa konferencja „Relacje polsko-żydowskie w XX wieku". Wiceprezes IPN Mateusz Szpytma wskazał, że w relacjach tych "istotną rolę pełni trzecia strona – Niemcy". - Bez pokazania, że mieli oni wpływ na to, co działo się między Polakami i Żydami w czasie II wojny światowej, analizowanie tych relacji byłoby bez sensu - zaznaczył Szpytma.

 

W Kielcach, trwa konferencja naukowa poświęcona relacjom polsko-żydowskim w XX wieku. Wiceszef IPN Mateusz Szpytma podkreślił, że choć Niemcy nie mieli całkowicie wpływu na wszystko, co się działo w czasie II wojny światowej, to jednak byli najważniejszym graczem w latach 1939-1945.

- Oni wyznaczali reguły tego, co się wydarzyło, a wydarzyły się straszliwe rzeczy – miała miejsce zagłada Żydów, likwidacja całego narodu, jaką w historii globu trudno znaleźć – powiedział Szpytma.

- Musimy pamiętać też o tym, że było bardzo dużo ofiar polskich. Polacy byli także ofiarami II wojny światowej i to w bardzo wielkim stopniu, naród Polski był eksterminowany – oczywiście nie w tak wielkim zakresie jak Żydzi, bo Polaków zginęło ok. 10 proc., a Żydów 90 proc., więc to jest różnica; mimo wszystko to jest ok. 3 mln Polaków, to jest również liczba szalenie wysoka – zaznaczył wiceszef IPN.

Czytaj także:

Pierwszy „pracowity dzień” Ewy Kopacz w Strasburgu i... bezcenne komentarze internautów

Źródło: media, twitter

Wczytuję ocenę...


KONIEC SYSTEMU (ODC.167/1) - SKĄD KWAŚNIEWSCY MAJĄ MILIONY?
Wczytuję komentarze...
Najnowsze