Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Ważne informacje z GIS. Szybsza ścieżka diagnostyczna dla personelu medycznego

JJ 14:36 23 marca 2020
Pixabay, CC0
Główny Inspektor Sanitarny poinformował dziś o rozszerzeniu definicji przypadku kwalifikującego do badań diagnostycznych w kierunku koronawirusa. Jest to rozwiązanie skierowane do personelu medycznego.

Rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bondar powiedział PAP w poniedziałek, że na potrzeby nadzoru epidemiologicznego związanego z koronawirusem SARS-CoV-2 i wywoływaną przez niego chorobą COVID-19, rozszerzono definicje przypadku, który wskazuje na celowość wykonania badań.

Personel medyczny został uznany za grupę kluczową z punktu widzenia funkcjonowania państwa. Wobec nich wdrożono szybką ścieżkę diagnostyczną. Rozszerzono kryterium i badania są wskazane w przypadku m.in. lekarzy, pielęgniarek, ratowników, gdy mają rozwinięte objawy COVID-19 (gorączkę, kaszel, duszność), a niekoniecznie potwierdzony kontakt z zakażonym.

W sytuacji potwierdzonego kontaktu z zakażonym, procedury są dla medyków, takie jak dotąd. W przypadku personelu medycznego bez objawów, który miał kontakt z potwierdzonym przypadkiem – stosowana jest kwarantanna, a po upływie siedmiu dni pobrane zostaną wymazy, by wykonać badania.

– W zależności od wyniku oczywiście, pracownik będzie albo wracać do zajęć albo poddawać się leczeniu – wskazał Bondar. Siódmy dzień - jak zaznaczył - jest istotny, aby wynik był wiarygodny. Chodzi o wykluczenie sytuacji, gdy wirus jeszcze się nie namnożył i test może dać wynik fałszywie ujemny.

Inspektorat sanitarny akcentuje, że szybka ścieżka jest szczególnie istotne w przypadku personelu medycznego i kadry medycznej, które są kluczowe dla walki z koronawirusem.

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...


W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Wczytuję komentarze...
W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Najnowsze