Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Wawel odsłania swoje tajemnice! To odkrycie rzuca nowe światło na dotychczasowe wyobrażenia o zamku

A.N 20:14 7 lutego 2020
Pixabay
W trakcie badań archeologicznych na Wawelu odnaleziono fragmenty muru obronnego z przełomu XIII i XIV wieku.

Remont obejmował przybudówkę między przyporą baszty Senatorskiej a południowym skrzydłem zamku. Ten fragment powstał w latach 40. podczas okupacji niemieckiej. Początkowo było to zaplecze kuchenne, obecnie znajdują się tam toalety. 

„Gazeta Krakowska” podaje, że badania we wnętrzu budynku przeprowadził Dział Archeologii i Rezerwatów Zamku Królewskiego na Wawelu. Prace trwały od połowy grudnia ubiegłego roku do końca stycznia. 

W trakcie prac badano teren znajdujący się maksymalnie 5 metrów poniżej poziomu terenu, ale na pozostałości muru natrafiono już około metra pod powierzchnią. Dalej znaleziono jego niższe partie. Archeolodzy ustalili, że cała ściana miała około 4,2 metra wysokości.

Pod przybudówką odsłonięto sporych rozmiarów fragmenty korony oraz świetnie zachowane południowego lico gotyckiego muru obronnego, mającego – jak się szacuje – około siedmiuset lat. 

Przybudówka zostanie poddana dalszym badaniom. Archeolog wawelski Paweł Kajfasz, który kieruje pracami jprzyznał, że będzie potrzebna korekta w dotychczasowych rekonstrukcjach domniemanego przebiegu muru gotyckiego, jakie znamy z wcześniejszych publikacji o wzgórzu wawelskim. 

Źródło: Gszeta Krakowska/TVP.INFO

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze