Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Nowy projekt PFN: "Walka o głos". Film mówi o otrzymaniu przez Polki praw wyborczych

AR 12:17 30 listopada 2020
Powstał film dokumentalny opowiadający historię walki polskich kobiet o uzyskanie praw wyborczychpixabay.com
102 lata temu Józef Piłsudski podpisał „Dekret o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego”. Dokument umożliwił Polkom czynny i bierny udział w życiu politycznym kraju. W związku z tym wydarzeniem powstał film dokumentalny opowiadający fascynującą historię walki polskich kobiet o uzyskanie praw wyborczych.

Walki rozumianej nie tylko jako działania niepodległościowe, ale także – a może przede wszystkim – pionierskie działania społeczne, edukacyjne i legislacyjne. Autorzy filmu opowiadają tę historię poprzez pryzmat losów niezwykłych kobiet, takich jak Emilia Plater, Helena Modrzejewska czy Maria Rodziewiczówna, a także tych mniej znanych jak Henryka Pustowójtówna, Eugenia Kierbedź czy Paulina Kuczalska - Reinschmit.

Atutem filmu są unikatowe materiały archiwalne, które w połączeniu ze zdjęciami realizowanymi m.in. w USA, Francji i Włoszech oraz nowoczesną grafiką i animacjami stanowią o oryginalności wizualnej tej produkcji.

- Funkcjonujemy w kulturze ikonograficznej. To właśnie dzieła stanowiące kompozycję obrazu i dźwięku stanowią współcześnie podstawowe komunikaty dedykowane do szerokich gremiów odbiorców. Celem Polskiej Fundacji Narodowej i Fundacji Skrzydła Chwały było wyprodukowanie dzieła filmowego, który przybliży zachodnioeuropejskiemu audytorium drogę polskich kobiet do prawnej i politycznej podmiotowości w czasach, w których było to ewenementem na skalę światową. De facto warto przypomnieć także polskim odbiorcom produkcji  o roli Polek w procesie odzyskania niepodległości oraz o uzyskiwaniu praw wyborczych przez kobiety w Polsce w okresie, gdy w wielu krajach Europy Zachodniej były tychże praw pozbawione – powiedział dr Marcin Zarzecki, prezes Zarządu Polskiej Fundacji Narodowej.

- Film „Walka o głos” to przykład kolejnego zaangażowania Polskiej Fundacji Narodowej w zakresie produkcji filmowej. W szerokim dyskursie dotyczących roli kobiet w życiu publicznym chcemy przypomnieć piękne karty z historii Polski oraz poprzez przykłady konkretnych kobiet. Film podkreśla walkę, jaką polskie kobiety stoczyły 100 lat temu oraz historycznego procesu odradzania się niepodległości. Mamy nadzieję, że polskie doświadczenie pokazane w ciekawy i inspirujący sposób spotkają się z przychylnością widzów - dodał Michał Góras Wiceprezes Polskiej Fundacji Narodowej.

- Nikt, kto nie rozumie Kobiety, Jej powołania i misji, jaką wypełniają Kobiety w życiu Narodów i Świata nie zrozumie tego filmu, życzę każdemu z nas otwartości na to, co przekazuje ten bardzo mocny obraz - stwierdził Cezary Andrzej Jurkiewicz z zarządu PFN.

Źródło: Polska Fundacja Narodowa

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze