Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

W tym tygodniu będzie bardzo zimno. Trudne warunki dają się we znaki zarówno kierowcom jak i pieszym

mm 9:56 8 lutego 2021
Śląska.Policja.pl
Drugi tydzień lutego przyniesie pogłębienie zimowych warunków w Polsce. Będzie bardzo mroźno, miejscami wystąpią też silne śnieżyce. Należy spodziewać się dużego zachmurzenia i porywistego wiatru, powodującego zawieje i zamiecie śnieżne, a także jeszcze bardziej obniżającego odczuwalną temperaturę powietrza.

Dziś strefa okresami silnych opadów śniegu będzie się przemieszczać z południa na północ kraju. Miejscami, głównie na wschodzie i w centrum kraju, spadnie do 15 cm śniegu. Silnym opadom towarzyszyć będzie silny i porywisty wiatr, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne. Na południu i południowym wschodzie opady śniegu przejdą w opady deszczu ze śniegiem i marznącego deszczu, powodującego gołoledź. Warunki na drogach będą bardzo złe. Niemal w całym kraju mroźno.

Jutro umiarkowane, ale stopniowo słabnące opady śniegu, wystąpią na wschodzie i północy kraju. Na pozostałym obszarze opady śniegu powinny być słabe. Temperatura maksymalna przeważnie od -10°C do -5°C.

W środę opady śniegu głównie pod koniec dnia na południu kraju. Maksymalnie od -13°C na Suwalszczyźnie do -7°C na zachodzie i -5°C na południu. Wiatr słaby i umiarkowany.

W czwartek śnieżyca, w weekend mróz

W czwartek najprawdopodobniej czeka nas kolejna silna śnieżyca, które obejmie południe, wschód, a także częściowo centrum Polski. Śnieg będzie padał ponownie przy porywistym wietrze, powodującym zawieje i zamiecie śnieżne. Na krańcach południowo-wschodnich nie można wykluczyć przejściowych opadów marznących, powodujących gołoledź. Znów mróz.

Weekend także będzie mroźny, okresami występować będą opady śniegu. Nocami temperatura może spaść poniżej -20°C. Wiatr będzie umiarkowany, porywisty, zwiększający odczucie chłodu.

Policja zaleca ostrożność i życzliwość

Częstym zjawiskiem w okresie zimowym są niespodziewane, silne opady śniegu oraz zamglenia, które mogą ograniczyć widoczność.

„Dopiero kiedy samochód jest odśnieżony i z czystymi, odmrożonymi szybami, możemy ruszać w drogę. Nie zapominajmy również o płynie do spryskiwaczy i zimowych oponach. Co prawda przepisy nie nakładają na nas obowiązku wymiany opon na zimowe, jednak takie ogumienie lepiej i sprawniej radzi sobie z trudnymi, zimowymi warunkami” – napisali policjanci.

Policja apeluje też do kierowców samochodów ciężarowych o to, aby pamiętali o odśnieżeniu naczep i plandek, przypominając, że spadający z nich śnieg może być przyczyną bardzo niebezpiecznych zdarzeń na drogach.

Prędkość dostosowujemy do warunków, włączmy światła i zachowajmy bezpieczną odległość od poprzedzającego nas samochodu. „Droga hamowania może się znacznie wydłużyć. Reagujmy więc z wyprzedzeniem. Zwróćmy uwagę na pieszych, którzy mogą być gorzej widoczni. Koniecznie zmniejszmy prędkość. Bądźmy życzliwi i wyrozumiali dla innych uczestników ruchu drogowego” – apelują policjanci.

Jako piesi nie zapomnijmy o elementach odblaskowych. Przechodząc przez jezdnię w miejscu bezpiecznym i do tego przeznaczonym zachowajmy czujność. Dajmy się zauważyć innym uczestnikom ruchu drogowego – przypomina policja.

Źródło: IMGW, policja.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze