Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

W Sopocie powstanie strefa woonerf. Nowa innowacja w przestrzeni miejskiej

DW 17:57 7 grudnia 2020
W Sopocie powstanie strefa woonerfpexels.com
W Sopocie powstanie największy w Polsce tzw. woonerf, czyli podwórzec, który jednocześnie jest ulicą, deptakiem i miejscem spotkań mieszkańców. Koszt przedsięwzięcia to ponad 12,2 mln zł.

Woonerf oznacza tzw. "ulicę do mieszkania". Termin dotyczy sposobu projektowania ulicy w strefie zurbanizowanej tak, żeby przy zachowaniu podstawowych funkcji uspokoić na niej ruch. Chodzi o stworzenie przestrzeni o wysokim poziomie bezpieczeństwa i walorach estetycznych, gdzie przyjemnie można spędzić czas.

Idea woonerfów pojawiła się w latach 70. XX wieku w Holandii. 

Planowana inwestycja w Sopocie ma objąć kwartał ulic: Parkowa – Kordeckiego – al. Wojska Polskiego – Kilińskiego.

Do końca przyszłego roku woonerf powstanie także w nadmorskiej części Sopotu przy ul. Parkowej. Będzie największy w Polsce.

- To będzie najdłuższy woonerf w Polsce. Zwykle mają one od 100 do 300 metrów. Nasz osiągnie długość ponad 1200 metrów kwadratowych. Balans między ruchem rowerowym, samochodowym i pieszym to rozwiązania stosowane w wielu europejskich miastach i jak pokazuje doświadczenie, znacząco poprawiają jakość życia nie tylko okolicznych mieszkańców, ale wszystkich użytkowników tych przestrzeni - powiedział wiceprezydent Sopotu Marcin Skwierawski.

cit_670.

W ramach przedsięwzięcia przebudowana zostanie sieć gazowa wraz z przyłączami do posesji. Nastąpi modernizacja oświetlenia ulicznego oraz uporządkowanie pozostałej istniejącej infrastruktury podziemnej i naziemnej. Ulice i chodniki otrzymają nową nawierzchnię. Nasadzona zostanie zieleń, która oprócz poprawy walorów, zatrzyma część wód opadowych w miejscu ich powstania.

Za realizację inwestycji odpowiada firma budowlano-drogowa MTM S.A, która zgodnie z podpisaną umową będzie musiała zakończyć zadanie do 31 grudnia 2021 r. Pierwsze prace rozpoczną się tuż po nowym roku.

Koszt przedsięwzięcia to ponad 12,2 mln zł. 

 

Źródło: Urząd Miasta Sopotu

Wczytuję ocenę...
TAGI: woonerf, Sopot


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze