Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

W Sejmie otwarto wystawę poświęconą Polakom, którzy ratowali Żydów

dmc
AKTUALIZOWANY 13:36 23 lutego 2016
10:40 23 lutego 2016
TWITTER/ SEJM RP
W południe marszałek Sejmu Marek Kuchciński otworzył w parlamencie wystawę "Polacy ratujący Żydów w czasie II wojny światowej" przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej.

Ekspozycja jest elementem projektu badawczego "Zagłada Żydów na ziemiach polskich", który przeprowadziło Biuro Edukacji Publicznej IPN.

Prezentowane dokumenty i fotografie przybliżają sylwetki i działania Polaków zaangażowanych w pomoc dla ludności żydowskiej w okupowanej Polsce. Polacy, pod groźbą surowej kary, pomagali Żydom indywidualnie – m.in. szmuglując żywność i lekarstwa do gett i obozów pracy, ukrywając ich w swoich domach i mieszkaniach, czy też przemycając ich za granicę okupowanego kraju.

 

 

Wystawa przedstawia też zorganizowaną pomoc Polaków Żydom - dzięki działaniu Rady Pomocy Żydom "Żegota" wielu z nich udało się m.in. zaopatrzyć w potrzebne dokumenty, by mogli uchodzić za tzw. aryjczyków lub udzielić im pomocy materialnej. Ratując żydowskie dzieci "Żegota" umieszczała je w rozmaitych zakładach wychowawczych i w rodzinach zastępczych.

Podczas konferencji o Holokauście, która odbyła się pod koniec stycznia w Brukseli, prof. Jan Żaryn podkreślał, że pomoc niesiona Żydom w czasie okupacji niemieckiej stała się jednym z celów państwa polskiego. Opierając się na najnowszych wyliczeniach historyk stwierdził, iż w różne formy pomocy ludności żydowskiej w czasie okupacji zaangażowanych mogło być nawet milion naszych rodaków.

 

Źródło: telewizjarepublika.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze