Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

W przyrodzie pierwsze oznaki wiosny. Są już przebiśniegi, krokusy, a także skowronki, czajki i szpaki

mm 12:02 6 marca 2021
Skowronek to jeden z pierwszych zwiastunów wiosnyFot. Pixabay/liggraphy
Ornitolodzy obserwują gatunki ptaków typowe dla zimy oraz pierwsze gatunki tych, które przylatują wiosną. Bociany są spodziewane w połowie marca.

Sebastian Menderski z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (PTOP) powiedział, że w warmińsko-mazurskiej przyrodzie obserwuje się teraz „pełzającą wiosnę”.

– Są już pierwsze, nieśmiałe oznaki wiosny, ale nie jest ona jakaś mocna, rozbuchana, gwałtowna. Jest to taka pełzająca wiosna – powiedział Menderski.

Z gatunków typowych dla zimy ornitolodzy obserwują w regionie jemiołuszki, stada czyży, czy gile. – Ptaki zimujące w naszym regionie jeszcze nie podjęły wędrówki na północ, zapewne z tego powodu, że w Rosji środkowej panują 30-50 stopniowe mrozy – podał Menderski.

Ornitolodzy obserwują za to już pierwsze gatunki ptaków, które odpoczywają w regionie podczas przelotów z zachodnich krajów Europy na Syberię. – Takim gatunkiem są gęsi, które robią sobie u nas popasy – poinformował ornitolog.

Oszukańcy” z Grecji

W woj. warmińsko-mazurskim są już skowronki, czajki i szpaki. Najbardziej zdołały się „urządzić” żurawie, które już dobierają się w pary, tokują. – Żurawie już wkroczyły w okres lęgowy, zaraz możemy spodziewać się składania jaj– powiedział Menderski. Media społecznościowe pełne są zdjęć tych dostojnych ptaków przyłapanych na łąkach, bagnach, rozlewiskach. Lokalni miłośnicy przyrody prześcigają się w podawaniu, gdzie słychać klangor.

W najbliższym czasie w woj. warmińsko-mazurskim nie można się spodziewać przylotów bocianów. Te, które gniazdują na Warmii i Mazurach – jak wskazują ich nadajniki – są jeszcze w Afryce, w Egipcie. – Bociany przylecą zapewne w połowie marca. Jeśli jakiś osobnik pojawi się wcześniej, będzie to „oszukaniec”, który zimę przeczekał w Grecji czy Rumunii, nie zaś w Afryce. Może się też zdarzyć, że pojawią się bociany, które przeczekały zimę u rolników – podał Menderski.

Pierwsze oznaki wiosny widać też w świecie roślin: w nasłonecznionych ogródkach są już przebiśniegi, krokusy, wykiełkowały pierwsze tulipany. Na wierzbach pojawiły się bazie.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze