Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

W Egipcie odkryto posąg sprzed 2 tys. lat! Jak do dziś uchował się w takim stanie?

am 17:17 20 września 2018
twitter.com
W południowym Egipcie archeolodzy odkryli posąg przedstawiający sfinksa, wykuty z piaskowca w okresie panowania dynastii Ptolemeuszy (304-30 r. p.n.e.) – informuje serwis internetowy Ahram Online.

Posąg odkryto na terenie świątyni w Kom Ombo w prowincji gubernatorskiej Asuan, podczas wykopalisk, których celem było obniżenie wód gruntowych w rejonie starożytnej świątyni.

– Posąg sfinksa odkryto w południowo-wschodniej części świątyni, w tym samym rejonie, gdzie dwa miesiące wcześniej odkryto dwa kamienne reliefy przedstawiające faraona Ptolemeusza V Epifanesa, który władał Egiptem w latach 204-180 p.n.e. – poinformował Mostafa Waziri, sekretarz generalny Rady Najwyższej ds. Starożytności Egiptu.

 

Posąg – lew leżący na brzuchu z uniesioną ludzką głową – został wykuty w taki sposób, że prostokątna podstawa stanowi integralną całość z ciałem sfinksa.

Archeolodzy wskazują, że znalezisko jest w dobrym stanie. W najbliższym czasie poddane zostanie zabiegom konserwacyjnym i szczegółowym badaniom.

 Świątynia powstała jako pojedynczy obiekt kultu Sobka w czasach panowania faraona Totmesa III (ok. 1458-1425 r. p.n.e.) z XVIII dynastii (1550-1292 r. p.n.e.). W czasach ptolemejskich została rozbudowana, tworząc symetryczną, podwójną świątynię, poświęconą dwóm boskim triadom, w skład których wchodziły egipskie bóstwa: Sobek, Hathor i Chonsu oraz Horus, Taneset-nofret i Panebtaui.

egyptaswansphinx_670

Źródło: tvp.info, archaeology.org

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze