Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

W 2019 roku rusza w Warszawie budowa ponad 10 tys lokali w ramach Mieszkanie Plus

Zbigniew Kuźmiuk 8:26 23 maja 2018
Jak poinformował wywiadzie dla jednej z rozgłośni radiowych wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń już w 2019 roku w Warszawie rozpocznie się budowa przez różne podmioty przynajmniej 10 tysięcy nowych lokali w ramach rządowego programu Mieszkanie plus - pisze Zbigniew Kuźmiuk.

Sztandarową inwestycją w stolicy w ramach tego programu będzie budowa całego osiedla liczącego około 3 tys. mieszkań przy ulicy Karczunkowskiej (tzw. Nowe Jeziorki), w którym jak się szacuje będzie mieszkało przynajmniej 10 tysięcy osób.


Jak poinformował minister kończy się właśnie konkurs na koncepcję tego osiedla (minimiasto w ramach dużego miasta), a jego atrakcją jest położenie blisko linii kolejowej, umożliwiającej szybkie przemieszczanie się do centrum Warszawy.


Zresztą w 2019 roku inwestycje mieszkaniowe w ramach programu Mieszkanie plus ruszą bardziej zdecydowanie na trenie całego kraju, resort spodziewa się, że rozpocznie się budowa przynajmniej kilkudziesięciu tysięcy mieszkań.


2. Przypomnijmy, że już pod koniec kwietnia w Jarocinie (woj. wielkopolskie), wręczono klucze do pierwszej setki mieszkań, wybudowanych w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus realizowanego w tym przypadku na podstawie porozumienia pomiędzy samorządem i bankiem Gospodarstwa Krajowego.


Gmina realizuje w ramach tego programu, budowę 366 mieszkań i będą one oddawane do użytku w kolejnych transzach w maju i czerwcu tego roku i we wrześniu 2019, i wszystkie one będą wynajmowane na tych samych warunkach.


Mieszkania są przygotowane według standardu „pod klucz” o metrażu od 35 m2 do 55 m2, każde z nich ma oddzielne ogrzewanie gazowe i oddzielne liczniki na prąd i wodę, co pozwoli, aby każdy z lokatorów mógł rozliczać tzw. media, samodzielnie.


Cena wynajmu wynosi 7,9 zł za m2 (z opcją wykupu na własność 11,3 zł za m2), co oznacza, że cena wynajmu będzie się znajdowała w przedziale od 281 zł za mieszkania najmniejsze do 435 zł za te największe (z opcją wykupu od 395 zł do 621 zł za m2).


3. Z kolei pod koniec maja tego roku zostanie oddanych do użytku aż 186 mieszkań przez samorząd Białej Podlaskiej i spółkę Banku Gospodarstwa Krajowego - BGKN w ramach tego samego programu pilotażowego.


Budynki są już przykryte i docieplone, trwają prace wykończeniowe, doprowadzono do nich media i szerokopasmowy internet, zasiedlanie odbędzie się już na wiosnę przyszłego roku, a oszacowany już koszt metra kwadratowego wyniesie 1860 zł, czynsz wynajmu wyniesie poniżej 12 zł za m2.


Jak poinformował prezydent miasta, koszt wynajmu 50 metrowego mieszkania w ramach tego programu razem z kosztem mediów (woda, ścieki, ogrzewanie), nie powinien przekroczyć kwoty 900 zł miesięcznie.


Tu także zainteresowanych rodzin jest znacznie więcej niż mieszkań budowanych w pierwszym etapie (zgłosiło się aż 1150 rodzin) w tym także polskie rodziny z W. Brytanii, Irlandii i Niemiec.


4. Jak zapowiedział we wspomnianym wywiadzie minister Soboń, dopiero wprowadzenie na rynek kilkudziesięciu tysięcy mieszkań czynszowych rocznie, dostępnych cenowo dla Polaków istotnie zmieni rynek i wpłynie na pozytywnie na koszty wynajmu.


Dlatego ministerstwo będzie się starało wesprzeć podaż takich mieszkań (budowa przynajmniej kilkudziesięciu tysięcy takich mieszkań rocznie) i w związku z tym między innymi przygotowywana jest tzw. specustawa mieszkaniowa, która uprości zarówno proces inwestycyjny jak i pozyskiwanie gruntów dla przedsiębiorców gotowych budować mieszkania czynszowe w ramach rządowego programu Mieszkanie plus.

 

Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze