Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Von der Leyen: wszystkie państwa UE muszą rozpocząć szczepienia tego samego dnia

JK 13:28 16 grudnia 2020
Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.PAP/EPA/JOHN THYS / POOL
- 27 państw UE musi rozpocząć szczepienia przeciwko Covid-19 tego samego dnia - przekazała w środę przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. - Zakupiliśmy więcej dawek szczepionki przeciwko Covid-19 niż potrzeba, żeby zapewnić szczepienie wszystkim obywatelom Europy; będziemy także w stanie zaopatrzyć naszych partnerów - przekazała.

W Parlamencie Europejskim trwa debata, w toku której posłowie przedstawiają swoje poglądy na temat strategii UE w kwestii szczepień przeciwko COVID-19. 

Oczekuje się, że wezwą do skoordynowanych wysiłków w celu zapewnienia dostępu do bezpiecznych szczepionek w całej Europie po uzyskaniu pozwolenia na dopuszczenie ich do obrotu w UE, sprawiedliwej dystrybucji, a także równego dostępu do szczepionek na całym świecie.  

- Pierwsza szczepionka przeciwko Covid-19 zostanie dopuszczona do obrotu jak najszybciej, aby jak najszybciej rozpocząć szczepieni - przekazała przewodnicząca KE.  

Jak wskazała, by położyć kres pandemii koronawirusa, 70 proc. ludzi musi zostać zaszczepionych; to jest ogromne zadanie, które przed nami stoi.

KE może przyspieszyć decyzję ws. wprowadzenia szczepionki 

Szefowa KE podkreśliła, że celem UE jest pokonanie wirusa. "3 tys. Europejczyków umiera dziennie ze powodu zakażenia wirusem. W niektórych krajach UE coraz więcej osób jest przyjmowanych do szpitali" - oświadczyła. 

Europejska Agencja Leków (EMA) zapowiedziała, że w poniedziałek 21 grudnia zbierze się panel ekspertów w celu oceny szczepionki przeciwko Covid-19, wyprodukowanej przez amerykańską firmę Pfizer i niemieckiego partnera tej korporacji, spółkę BioNTech. 

Wcześniej spotkanie planowano na 29 grudnia, jednak - jak przekazała EMA - jego organizacja jest możliwa wcześniej po tym, gdy firmy dostarczyły dodatkowe informacje na temat szczepionki. 

Agencja poinformowała, że w przypadku, gdy wyda pozytywną decyzję, Komisja Europejska przyspieszy proces decyzyjny w celu przyznania pozwolenia na dopuszczenie do obrotu we wszystkich państwach UE i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. 

EMA zajmuje się wydawaniem zaleceń dotyczących leków, jednak ostateczne słowo w sprawie zatwierdzenia danej substancji ma Komisja Europejska i zazwyczaj postępuje ona zgodnie z zaleceniami agencji. 

 

 

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze