Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

USA: Szczegółowe plany wizyt Mike Pompeo w Europie

PZ 21:34 6 sierpnia 2020
Mike Pompeowikimedia.org
Znane są szczegółowe plany podróży sekretarza stanu USA Mike Pompeo po Europie. W przyszłym tygodniu ma on odwiedzić kilka krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Departament stanu USA podaje, że będzie rozmawiał o przegrupowaniu wojsk oraz Rosji i Chinach.

Pompeo rozpocznie wizyty od poniedziałku. Kraje, do których się uda to Czechy, Słowenia, Austria i Polska.

Pierwsza wizyta będzie w Pradze, gdzie sekretarz spotka się z prezydentem Miloszem Zemenem i premierem Andrejem Babiszem. Będą omawiać współpracę w dziedzinie energii jądrowej i przeciwstawianie się szkodliwym działaniom Rosji i Chin.

W Słowenii Pompeo omawiać ma tematykę energetyczną oraz sytuację polityczną na Bałkanach. W Wiedniu spotka się on z kanclerzem Austrii Sebastianem Kurzem oraz z szefem Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Rafaelem Grossim.

MAEA zajmuje się monitorowanie przestrzegania przez Iran umowy nuklearnej z 2015 roku. Stany Zjednoczone wycofały się z niej po trzech latach. Stany Zjednoczone próbują przekonać członków Rady Bezpieczeństwa ONZ do bezterminowego przedłużenia embarga na broń wobec Iranu.

Departament Stanu podaje, że Pompeo będzie w Warszawie 15 sierpnia i spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą, premierem Morawieckim i szefem MSZ Jackiem Czaputowiczem. Rozmowy mają dotyczyć nowej umowy o obronności, kwestii epidemii koronawirusa, sieci 5G oraz rynku energii i infrastruktury Inicjatywy Trójmorza. Mike Pompeo będzie również na uroczystościach upamiętniających Bitwę Warszawską.

W zeszłym tygodniu Warszawa i Waszyngton doszły do porozumienia w sprawie wspólnej umowy dotyczącej wzmocnienia współpracy w sferze obronności. Niebawem – jak podaje MON – po zakończeniu prac redakcyjnych, planowane jest podpisanie dokumentu. Liczba żołnierzy USA stacjonujących w Polsce ma się zwiększyć o co najmniej tysiąc.

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...


Jan Paweł II - O Solidarności
Wczytuję komentarze...
Najnowsze