Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Unikatowe nagranie Polskiego Radia z 1939 roku: "Rosja uwierzyła, że jesteśmy wykończeni przez Niemców"

ASy 16:41 17 września 2020
Ówczesna Rozgłośnia Warszawa II emitowała odebrany przez nasłuch komunikat rządu polskiegoPexels
- Został odczytany już przez Polskie Radio komunikat urzędowy mówiący o tym, iż rząd rosyjski w deklaracji premiera Mołotowa oświadczył, że zachowuje stanowisko neutralne wobec wojny polsko-rosyjskiej, a mimo to oddziały sowieckie zajęły część polskiego terytorium pogranicznego i że wobec oświadczenia o neutralności Sowietów armia polska nie prowadzi działań wojennych przeciw armii sowieckiej – można usłyszeć w archiwalnym nagraniu, które udostępniło dziś Polskie Radio.

W tamtym czasie polska rozgłośnia informowała słuchaczy o wkroczeniu Sowietów, a szef propagandy Dowództwa Obrony Warszawy Wacław Lipiński wypowiedział się na antenie o sytuacji politycznej.

Ówczesna Rozgłośnia Warszawa II emitowała odebrany przez nasłuch komunikat rządu polskiego, w którym podpułkownika Wacław Lipiński streścił oświadczenie.

Wkroczenie Armii Czerwonej było wypełnieniem zobowiązań wobec III Rzeszy podjętych przez Sowietów w tajnym porozumieniu paktu Ribbentropp-Mołotow.

Nad ranem 17 września 1939 roku polski ambasador w Moskwie Wacław Grzybowski odebrał notę, w której rząd Związku Sowieckiego stwierdzał jakoby II Rzeczpospolita przestała funkcjonować i wobec przestały obowiązywać wszystkie zawarte wcześniej umowy dyplomatyczne.

Całość nagrania dostępna jest pod tym linkiem.

Źródło: polskieradio24.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze