Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Unia Europejska podzielona w sprawie nominacji Junckera

mg 17:10 27 czerwca 2014
FLICKR/ EPP/ CC BY 2.0
Premier Wielkiej Brytanii David Cameron i premier Węgier Viktor Orban głosowali przeciwko nominowaniu byłego premiera Luksemburga Jean-Claude'a Junckera na nowego szefa Komisji Europejskiej. Pozostali przywódcy poparli jego nominację. Juncker potrzebuje jeszcze poparcia Parlamentu Europejskiego.

Przywódcy państw UE nominowali na szczycie w Brukseli byłego premiera Luksemburga Jean-Claude'a Junckera na nowego szefa Komisji Europejskiej - podał na Twitterze przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.

"Decyzja podjęta. Rada Europejska proponuje Jean-Claude'a Junckera jako następnego przewodniczącego Komisji Europejskiej" - napisał na Twitterze Van Rompuy.

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron był przeciwny nominacji Junckera, ponieważ uważa on centroprawicowego polityka z Luksemburga, byłego wieloletniego szefa eurogrupy, za zwolennika zbyt głębokiej integracji UE i zarzuca mu, że nie podoła potrzebom reformowania Wspólnoty po myśli Londynu.

Cameron ostrzegł w czwartek, że pozostali przywódcy wybrali "niewłaściwe podejście" do spraw europejskich.

- Rozważają oni wybór kogoś, komu trudno będzie być głosem na rzecz reform i zmiany w Europie. W czasie, gdy opinia publiczna i nasze kraje domagają się reform, mamy uczynić krok, który moim zdaniem jest błędny - mówił Cameron, cytowany przez brytyjskie media.

Już wcześniej ostrzegał też, że wybór Junckera na szefa KE może skłonić Brytyjczyków do głosowania za opuszczeniem UE w zapowiedzianym na 2017 rok referendum.

Także premier Węgier Viktor Orban nie poparł Junckera ze względu na zbyt federalistyczne poglądy.

Orban uważa, że federalizm prowadzi do odebrania państwom członkowskim kompetencji, które są dla nich zarezerwowane. Orban powiedział przed szczytem UE, że choć nie będzie głosował na byłego premiera Luksemburga, to jest przekonany, że znajdzie wspólną płaszczyznę dla współpracy z przyszłym szefem KE.

Juncker był oficjalnym pretendentem do funkcji szefa Komisji Europejskiej z ramienia centroprawicowej Europejskiej Partii Ludowej (EPL), która wygrała majowe wybory do Parlamentu Europejskiego. Jego wybór musi przegłosować Parlament Europejski, co ma nastąpić 16 lipca.

Juncker zastąpi na tym stanowisku Portugalczyka Jose Barosso.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Drugi dzień szczytu UE. Juncker nowym szefem Komisji oraz umowy z Gruzją i Mołdawią

Źródło: pap, telewizja republika

Wczytuję ocenę...
TAGI:


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze