Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Ukraińcy ostoją gospodarki Polski?

Mn 14:26 16 października 2017
Facebook
Obecnie w Polsce pracuje ok. 1,3 mln Ukraińców. Nieoficjalnie pewnie znacznie więcej. Najbardziej oblegany jest przez nich sektor handlu, ponieważ kojarzony jest ze stałym zatrudnieniem i przyzwoitą płacą. Studenci z Ukrainy korzystają z wielu programów ułatwiających studiowanie w Polsce. Pewnie będą chcieli zostać na stałe, bo tu są większe możliwości, tu jest Europa - komentuje Olga Oryszczyn, niezależny doradca ds. rekrutacji pracowników z zagranicy do pracy w Polsce.

Oprócz polepszenia sytuacji materialnej, Ukraińcy czują tutaj bliskość kulturalną i geograficzną. Do 2013 roku częściej przyjeżdżały kobiety, przeważnie do sprzątania i handlu. Po wybuchu wojny na Ukrainie więcej jest jednak mężczyzn. Wcześniej obierali Rosję, jednak sytuacja polityczna już im to uniemożliwia.


Od czerwca br. Ukraińcy mogą dostać się do Polski bez wiz. – Trochę to ułatwiło życie, bo ludzie nie muszą stać w kolejkach po wizy, nie muszą też płacić na czarnym rynku 200-350 euro za zaproszenia i dokumenty do pracy oraz pośrednikom za wakaty, czyli wolne stanowiska w sklepie - komentuje Olga Oryszczyn.


Ukraińcy starają się o legalne zatrudnienie. Stąd właśnie zazwyczaj rozpoczynają pracę w dużych sieciach hipermarketów. Jest to gwarancja stałego zatrudnienia, w przeciwieństwie do pracy w małych sklepach gdzie niekiedy pracodawcy wykorzystują pracowników.


Zarobki Ukraińców nie zaskakują. – Na początku Ukraińcy przeważnie pracują na umowie-zleceniu. Mają 13 zł brutto na godzinę. Jeśli ktoś ma już umowę o pracę, zarabia około 2000 zł brutto. Pracodawca często stara się zapewnić tym ludziom mieszkanie, np. hotel robotniczy - twierdzi doradca ds. rekrutacji pracowników z zagranicy.


Panuje niestety stereotyp jakoby Ukraińcy zabierali pracę rodakom w Polsce. – Polak nie chce pracować za określoną stawkę, za którą Ukrainiec chętnie się zatrudni. Polacy nie chcą pracować w sobotę, w niedzielę. Ukraińcy się na to godzą. To nie jest odbieranie pracy, tylko zapełnianie luki na rynku - tłumaczy Olga Oryszczyn.


W ostatnim czasie polski rząd poszedł na rękę pracodawcom w Polsce dzięki czemu zatrudnienie Ukraińca nie jest żadnym problemem. – W przypadku Ukraińca potrzebne jest oświadczenie o zamiarze wykonywania pracy, które wydaje urząd pracy. Można je uzyskać on-line. Kierownik sklepu nawet nie musi wychodzić z biura. Tylko trzeba na to czekać siedem dni - podkreśla Olga Oryszczyn.


Przyszłość dla Ukraińców w Polsce zdaje się być świetlana. Mają tu możliwość stabilnego zatrudnienia, rozsądne płace. Studenci korzystają z programów ułatwiających edukację. – Pewnie będą chcieli zostać na stałe, bo tu są większe możliwości, tu jest Europa - ocenia Olga Oryszczyn, niezależny doradca ds. rekrutacji pracowników z zagranicy.

Źródło: Biznes Alert

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze