Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

UE o wyborach na Białorusi: Ani wolne, ani uczciwe

JJ 20:02 11 sierpnia 2020
Flagi UE przed siedzibą Komisji Europejskiej, zdj. ilustracyjnePixabay CC0
27 państw Unii Europejskiej we wtorek uzgodniło wspólne oświadczenie w sprawie sytuacji na Białorusi. Szef unijnej dyplomacji, Josep Borrell ogłosił komunikat w imieniu całej Wspólnoty.

 – Wybory na Białorusi nie były ani wolne, ani uczciwe. Możliwe jest podjęcie działań wobec osób odpowiedzialnych za przemoc, nieuzasadnione zatrzymania i fałszowanie wyników wyborów na Białorusi – podkreślono w oświadczeniu 27 państw.

– Władze państwowe zastosowały nieproporcjonalną i niedopuszczalną przemoc, powodując co najmniej jedną śmierć i wiele obrażeń. Zatrzymano tysiące ludzi i nasiliły się represje wobec wolności zgromadzeń, mediów i wolności słowa – czytamy w komunikacie.

Unia Europejska wezwała władze Białorusi także do „natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia” wszystkich osób, które zostały zatrzymane po protestach przeciwko wygranej Łukaszenki w wyborach.

Wspólnota podkreśliła również, że wzywa białoruskich przywódców politycznych do podjęcia prawdziwego i pluralistycznego dialogu ze społeczeństwem, aby uniknąć dalszej przemocy.

W oświadczeniu zapewniono jednocześnie, że UE nadal będzie „wspierać demokratyczną, niezależną, suwerenną, zamożną i stabilną Białoruś".

 

 

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze