Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Trump: relacje między USA a Japonią nigdy nie były silniejsze

ASy 15:03 16 września 2020
W lutym br. Trump zapowiedział odnowienie dialogu w sprawie bezpieczeństwa regionu Indo-PacyfikuWikimedia
W środę Biały Dom poinformował, że prezydent USA Donald Trump z zadowoleniem przyjął informację o wyborze nowego premiera Japonii. Prezydent oczekuje współpracy z Yoshihide Sugą szczególnie w kwestii realizacji "wizji wolnego i otwartego regionu Indo-Pacyfiku".

- Relacje między Stanami Zjednoczonymi a Japonią nigdy nie były silniejsze, a prezydent Trump nie może się doczekać współpracy z premierem Sugą - czytamy w oświadczeniu Białego Domu, wydanym po wyborze Sugi na szefa rządu.

Nowy przewodniczący rządzącej Japonią Partii Liberalno-Demokratycznej (PLD) został w środę formalnie wybrany na premiera przez obie izby japońskiego parlamentu. Suga zastąpi na tym stanowisku Shinzo Abego, który pełnił urząd przez prawie osiem lat.

71-letni Suga, który był głównym sekretarzem gabinetu Abego, zapowiedział, że będzie kontynuował politykę poprzednika. Abe sprawował funkcję szefa rządu najdłużej spośród wszystkich premierów w historii Japonii. Rezygnację z urzędu ogłosił niedawno z powodów zdrowotnych.

W lutym br. Trump zapowiedział odnowienie dialogu w sprawie bezpieczeństwa regionu Indo-Pacyfiku. Do tej nieformalnej inicjatywy należą: USA, Japonia, Indie i Australia. Nowa strategia USA ma bowiem równoważyć oddziaływanie militarne i ekonomiczne Chin w regionie Oceanu Indyjskiego i Spokojnego. Celem inicjatywy jest przeciwdziałanie terroryzmowi i zapewnienie bezpieczeństwa szlakom morskim.

Projekt ten powstał w 2007 r. z inicjatywy ówczesnego premiera Japonii Abego, wiceprezydenta USA Dicka Cheneya, premiera Australii Johna Howarda i premiera Indii Manmohana Singha.

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze