Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Trawicki: Nasze muzeum ma imponującą liczbę eksponatów

AKŁ 9:40 29 sierpnia 2020
Lech Trawicki, dyrektor Muzeum Historyczno-Archeologicznego w ElbląguTV Republika
- Nasze muzeum zgromadziło liczbę eksponatów dla pięciu-sześciu pokoleń badaczy – powiedział Lech Trawicki, dyrektor Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Elblągu w TV Republika. Był on gościem programu Republika na wakacje.

Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu zajmuje się zbieraniem materiałów dotyczących historii miasta Elbląga i okolic. Powołano je do zycia w 1954 r. Jego zaczątkiem były odnalezione zbiory dawnego Muzeum Miejskiego. Zabytki archeologiczne odnaleziono w Rakowie, natomiast w piwnicach przedwojennego muzeum przy ul. Wigilijnej odkryto pozostałości dawnej kolekcji rzemiosła artystycznego. W roku 1973 Muzeum przeniosło się z kamieniczek przy ul. Wigilijnej do budynku dawnego Gimnazjum. Przenosiny powiązane były z obchodami 500 - lecia urodzin Mikołaja Kopernika. Natomiast w roku 1987 z okazji 750 - lecia miasta Elbląga oddano do użytku Muzeum budynek tzw. Podzamcza.

Obecne zbiory Muzeum to zarówno spuścizna po przedwojennym Muzeum Miejskim, które zostało założone w roku 1864, jak również nabytki i dary powojenne oraz zabytki pochodzące z badań archeologicznych prowadzonych przez elbląskie Muzeum (m.in. z wikińskiej osady Truso, elbląskiego Starego Miasta, cmentarzyska gockiego w Weklicach).

Prezentując placówkę dyrektor podkreślił, że posiada ona imponująca liczbę zbiorów. Wyjątkowe eksponaty można obejrzeć na 10 wystawach, w tym najnowsza „Jaćwingowie – zapomniani wojownicy”, otwarta od lipca br.

Jest to muzeum bardzo nowoczesne, interaktywne, przemawiające do różnych pokoleń, a to za sprawą remontu dwóch budynków, w których się znajduje zrealizowanego dzięki środkom z projektów transgranicznych.

Muzeum jest też „żywe” dzięki organizacji wielu wydarzeń. - Dziś właśnie kończy się projekt „Refleksy” przy udziale uznanych grafików z całego kraju. To spotkanie z technologią sitodruku – każdy, kto jeszcze do nas przyjdzie będzie mógł wykonać odbitkę na swojej koszulce – poinformował dyrektor muzeum. Jutro z kolei zaczyna się Festyn średniowieczny.

 

Źródło: TV Republika

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze