Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

To się Niemcom nie spodoba... Rumunia przyspiesza prace nad zatrzymaniem Nord Stream 2

PR 12:14 4 lutego 2019
twitter
Rumunia, zgodnie z obietnicą, przyspiesza prace nad przepisami, które mogą utrudnić powstanie Nord Stream 2. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka dowiedziała się nieoficjalnie, że władze w Bukareszcie, które sprawują przewodnictwo w Unii w tym półroczu, wpisały dyskusję nad nowelizacją dyrektywy gazowej do spotkania ambasadorów pod koniec tygodnia.

Wtedy dowiemy się, czy większość krajów jest za zmianami. Chodzi o nowelizację dyrektywy gazowej, która ma zagwarantować, że wszystkie gazociągi, także te importowe i ich części morskie na terytorium Wspólnoty, będą objęte unijnym pakietem energetycznym.

Po ponad roku sprawa trafi z poziomu roboczego, ekspertów na polityczny, ambasadorów. Poprzednie dwie prezydencje – austriacka i bułgarska, skutecznie to uniemożliwiały. A tylko przejście na wyższy poziom daje nadzieję przeciwnikom Nord Stream 2 na przyspieszenie prac. Ale to jeszcze nie gwarantuje sukcesu. Koniec tygodnia będzie kluczowy.

Okaże się bowiem, czy jest większość za zmianami w dyrektywie gazowej. Grupie 13 krajów, w tym Polsce, opowiadających się za nowelizacją ​potrzeba jeszcze poparcia trzech dużych państw – Włoch, Hiszpanii i Francji. O ile poparcie dwóch pierwszych krajów jest możliwe, przy zapewnieniu, że z unijnych zasad będą wyłączone gazociągi łączące te kraje z Afryką Północną, o tyle zgoda Francji jest niepewna.

Wiele będzie zależało co dokładnie znajdzie się w projekcie znowelizowanej dyrektywy gazowej. Jak ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka, Rumunia ma przedstawić najnowszą wersję  jeszcze dziś. Przeciwnicy Nord Stream 2 obawiają się, że lobbing i presja ze strony Niemiec spowoduje złagodzenie zapisów, co pozwoli na wyłączenie Nord Stream 2 ze znowelizowanej dyrektywy.

Źródło: IAR

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze