Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

To już dzisiaj! Niezwykłe zjawisko na niebie. ZOBACZ

M.N. 18:35 12 sierpnia 2019
pixabay.com
Dziś w nocy w ciągu jednej godziny będzie można zobaczyć nawet sto meteorów. Z 12 na 13 sierpnia przypada maksimum aktywności Perseidów, zwanych „spadającymi gwiazdami”.

Kierownik Planetarium Centrum Nauki Kopernik Weronika Śliwa wyjaśnia, że „spadające gwiazdy”, „to sytuacje, w których natrafiamy na ślad pozostały po komecie krążącej wokół Słońca”. 

– Kiedy Ziemia przecina taką pylistą ścieżkę, to prędkość odłamków pozostałych po komecie względem nas wynosi kilkadziesiąt kilometrów na sekundę i wpadając w ziemską atmosferę wywołują spektakularne zjawiska meteorów, czyli świetlistej smugi, za pomocą której śledzimy jak przelatują w ziemskiej atmosferze – mówi naukowiec. 

Weronika Śliwa poleca zaleca oglądanie Perseidów na otwartej przestrzeni, w ciemnej okolicy.  

– Najlepiej usiąść na leżaku patrząc w północno-wschodnią stronę. Wtedy można zobaczyć ślad po komecie nawet z częstotliwością raz na minutę. Najlepiej oglądać gołym okiem, bez lornetek czy teleskopów, bo chodzi o to, że meteory przecinają prawie całe niebo, więc używając przyrządów, które pokazują tylko mały wycinek nieba, można łatwo przegapić spadające gwiazdy – podkreśla.

Źródło: IAR, media

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze