Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

To chyba nie koniec... Dulkiewicz straszy i... zapowiada walkę z rządem ws. Westerplatte!

M.N. 9:18 5 lipca 2019
Wikipedia/Artur Andrzej/CC BY-SA 4.0
Sejm przegłosował specustawę dot. Westerplatte. Dzięki nowym przepisom rząd będzie mógł zadbać o odpowiednie upamiętnienie bohaterskiej obrony polskich żołnierzy przed niemieckimi najeźdźcami. Nowa ustawa najwidoczniej nie podoba się prezydent Gdańska.

Dulkiewicz dała temu wyraz na Twitterze. Napisała, że wciąż ma nadzieje, że Senat będzie miał inne zdanie niż Sejm.

 

– Przed chwilą w Sejmie byliśmy świadkami troski o pamięć w wydaniu Prawa i Sprawiedliwości. Mimo to wierzę, że można inaczej i się nie poddam… We wtorek posiedzenie komisji kultury w Senacie. #Westerplatte – napisała prezydent Gdańska na Twitterze.

 

Poselski projekt ustawy "o inwestycjach w zakresie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku" wpłynął do Sejmu w maju. W drugiej połowie czerwca zajęła się nim Komisja Infrastruktury wprowadzając do niego poprawki m.in. redakcyjne i legislacyjne.

Według autorów projektu, posłów PiS, ustawa w tej sprawie usprawni budowę Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 w Gdańsku. Posłowie PiS chcą, by Westerplatte lepiej niż dotychczas ukazywało heroizm polskich żołnierzy, którzy we wrześniu 1939 r. stawili opór w tym miejscu po agresji III Rzeszy Niemieckiej na Polskę. Ich zdaniem, teren ten nie jest należycie wykorzystany dla polskiej pamięci. Posłowie PiS przekonują jednocześnie, że w obecnym stanie prawnym do zrealizowania inwestycji na terenie Westerplatte konieczne byłoby "przeprowadzenie długotrwałej i skomplikowanej procedury", dlatego przygotowali specustawę.

Projekt w sprawie Westerplatte skrytykowali posłowie opozycji i prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, która zabiega o jego wycofanie. Według niej jest to próba przejęcia Westerplatte przez władzę centralną. W tej sprawie prezydent Gdańska spotkała się pod koniec czerwca z wiceministrem kultury Jarosławem Sellinem. Wiceszef MKiDN zaproponował po rozmowie, by przedstawiciele miasta Gdańsk weszli do komitetu honorowego budowy Muzeum Westerplatte i mieli wpływ na jego kształt. Prezydent Gdańska poinformowała z kolei, że złożyła Sellinowi ofertę, że tereny miasta mogą być wniesione do powstającego Muzeum Westerplatte i że ta instytucja będzie współtworzona przez samorząd i stronę rządową, które wspólnie wezmą za nią odpowiedzialność. 

Źródło: Twitter, media

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze