Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Tłumy pielgrzymów na Jasnej Górze

apu 16:37 9 sierpnia 2014
www.youtube.com
Na Jasnej Górze rozpoczął się szczyt pielgrzymkowy, poprzedzający obchodzone 15 sierpnia święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Przez najbliższy tydzień do Częstochowy przywędruje kilkadziesiąt grup pątników ze wszystkich części kraju.

Jak podało biuro prasowe sanktuarium, dziś na Jasną Górę dotarła m.in. 11. Piesza Pielgrzymka Diecezji Świdnickiej. Jej uczestnicy dziękowali za kanonizację Jana Pawła II i za 10 lat istnienia diecezji.

Wierni z diecezji świdnickiej pokonali 250 km w ciągu 10 dni. Na szlak pielgrzymkowy wyruszyło ok. 700 osób, około stu z nich z powodu upału musiało przerwać wędrówkę. W pielgrzymce świdnickiej szli też pątnicy z Kanady i Irlandii, a na Jasnej Górze dołączyła do niej 70-osobowa grupa z Białorusi.

W sobotę do Częstochowy dotarła też 23. Piesza Pielgrzymka Dominikańska z Krakowa i Białostocka Pielgrzymka Rowerowa.

Według szacunków częstochowskiego samorządu, w całym sierpniu na Jasną Górę przybędzie ponad 120 tysięcy pieszych pielgrzymów w grupach zorganizowanych, do których dołączą pielgrzymki oraz osoby indywidualne przybywające autokarami, samochodami, pociągami i na rowerach.

Najwięcej pątników, ok. 50 tys., przybędzie na Jasną Górę od 12 do 14 sierpnia. 12 sierpnia spodziewane są m.in. pielgrzymki z Gdańska, Sandomierza i Torunia. 13 sierpnia do Częstochowy dojdą np. pielgrzymi z diecezji radomskiej i kieleckiej, a 14 sierpnia licząca ok. 10 tys. pątników Warszawska Piesza Pielgrzymka, Pielgrzymka Archidiecezji Lubelskiej i Piesza Pielgrzymka Żołnierzy Wojska Polskiego.

W związku ze wzmożonym ruchem pielgrzymkowym samorząd wytyczył dziesięć tras przemarszu, którymi pątnicy będą mogli przemieszczać się przez miasto na Jasną Górę. Ich przebieg znajduje się na stronie internetowej Urzędu Miasta www.czestochowa.pl w zakładce "ruch pielgrzymkowy". Miasto zadbało również o infrastrukturę medyczną, sanitarną oraz porządkową.

W sierpniu 2012 roku na Jasną Górą przybyło 278 pieszych pielgrzymek, w których uczestniczyło prawie 141 tys. osób, w ubiegłym roku - 153 grupy z ok. 100 tys. osób.

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...


Jan Paweł II - O Solidarności
Wczytuję komentarze...
Najnowsze