Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Temat: sierpień 80

Nie trzeba być związkowcem, by poczuwać się do bycia członkiem Solidarności - powiedział Grzegorz Sikora, dyrektor ds. komunikacji Forum Związków Zawodowych w TV Republika. Był on gościem Aleksandra Wierzejskiego w programie "Republika na dzień dobry">
40. lat temu powstawała „Solidarność”. Ruch bezprecedensowy w dziejach świata, który odegrał nieocenioną rolę w procesie obalani komunizmu. Okrągłe rocznice to dobry moment także, do tego by przypomnieć bohaterów tamtych dni. W pierwszym odcinku cyklu „Zapominanie życiorysy Solidarności” przedstawiamy Państwu sylwetkę Mirosława Domińczyka. Działacza WZZ, współtwórcę i pierwszego przewodniczącego świętokrzyskiej „Solidarności”, uczestnika strajku w Stoczni Gdańskiej. >
„Tego dnia i tej Mszy św. nie zapomnę do końca życia. Szedłem z ogromną tremą (…) Jak mnie przyjmą? (…) I wtedy, przy bramie przeżyłem pierwsze wielkie zdumienie. Gęsty szpaler ludzi – uśmiechniętych i spłakanych jednocześnie. I oklaski. Myślałem, że ktoś ważny za mną idzie. Ale to były oklaski na powitanie pierwszego w historii tego zakładu księdza przekraczającego jego bramę” – wspominał po latach ks. Jerzy Popiełuszko.>
- Do kogo miałaby być adresowana pomoc na Białorusi? Naszym dramatem jest to, że nie wiemy do kogo konkretnie ją skierować - mówi w Polskim Radio 24 europoseł i były minister wiceminister spraw zagranicznych, Witold Waszczykowski>
Kolejnym tematem w dzisiejszym wydaniu programu redaktora Tomasza Sakiewicza "Polityczna Kawa" była walka Białorusinów o wolność. Goście: Adam Borowski, Jan Kowalski oraz Marcin Wolski, zwracali uwagę na analogię pomiędzy obecną sytuacją na Białorusi a walką Polaków o wolność w sierpniu 1980 r. >
- Ten 10-milionowy ruch powstał jakby z niczego. A przecież nie z niczego, bo on powstał, ze wspaniałych, pięknych wartości, które były zaklęte w polskości – podkreślił wicepremier, szef resortu kultury Piotr Gliński>
– Najbardziej dramatyczny moment wydarzeń sierpniowych to 16 sierpnia, czyli moment, w którym Lech Wałęsa, po formalnym przełosowaniu przez bardzo szeroki, około 100-osobowy komitet strajkowy w Stoczni Gdańskiej, decyduje i ogłasza koniec strajku – powiedział dr hab. Sławomir Cenckiewicz, który był gościem red. Katarzyny Gójskiej w „Sygnałach Dnia” w Polskim Radiu. >
Myślę, że Lech Wałęsa jest jednym z największych Polaków. Można się nie zgadzać z jego późniejszą działalnością polityczną, ale jego zasługi z lat 80., walka o naszą wolność są niezachwiane, nie wolno tego podważać – uważa Tomasz Cimoszewicz. >
Najnowsze