Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Targalski: w PE nadal możemy znaleźć komunistów, lewaków i przedstawicieli innych nurtów

pmb 20:50 31 maja 2019
Fot. Telewizja Republika
Absolutną większość w PE mają trzy kluby. Tzw. chadecy (którzy dawno chadekami przestali być), socjaliści oraz liberałowie. Do tego dochodzą kluby zielonych (skrajna lewica) i różne odłamy lewicy, wśród których możemy znaleźć komunistów, lewaków i przedstawicieli innych nurtów – powiedział dr Jerzy Targalski (historyk, politolog), który poprowadził swój autorski program „Geopolityczny Tygiel” w Telewizji Republika.

– Odbyły się wybory do Parlamentu Europejskiego. Wszyscy mieli nadzieję, że tzw. obóz eurosceptyczny (który jest bardzo zróżnicowany) zajmie większość miejsc w PE. Oczywiście Parlament Europejski jest czymś w rodzaju cyrku, nie ma żadnej władzy. Decyzje są podejmowane na poziomie przywódców najważniejszych państw. W tej chwili, sytuacja wskazuje na to, że obóz eurosceptyczny (do którego wchodzą zarówno reformatorzy jak i przeciwnicy UE) będzie liczył 209 europosłów na 751 – tłumaczył politolog.

– Według mnie ten obóz to przeciwnicy centralizacji i federalizacji. To jest precyzyjniejsza nazwa. Europosłów, którzy opowiadają się za obecnym stanem Unii lub za większą centralizacją bądź federalizacją, jest ok. 540. Analizowałem wybory w poszczególnych krajach i wyszło mi, że w tym momencie mamy 209 przeciwników centralizacji Unii – mówił dr Targalski.

Zobacz także: Targalski: Janusz Korwin-Mikke to ulubieniec prasy rosyjskiej

– Jest to liczba, która nie jest w stanie zaważyć na żadnych decyzjach Unii Europejskiej. Trzeba sobie z tego doskonale zdawać sprawę. Ta grupa nie może ani zablokować żadnej decyzji, ani żadnej decyzji przeforsować. Absolutną większość mają trzy kluby. Tzw. chadecy (którzy dawno chadekami przestali być, jest ich 182), socjaliści (147) oraz liberałowie (109). Do tego dochodzą kluby zielonych (skrajna lewica) i różne odłamy lewicy, wśród których możemy znaleźć komunistów, lewaków i przedstawicieli innych nurtów – wymieniał historyk.

– Co to oznacza? Główne decyzje będą podejmowane przez te trzy kluby: chadeków, socjalistów i liberałów. Jest absolutnie wykluczone, żeby któryś z tych klubów porozumiał się z obozem eurosceptycznym. Wszystkie decyzje i negocjacje będą się odbywały w ramach tej trójki.

Czytaj więcej: Kto skrycie umacnia prorosyjskie lobby w Polsce? Dr Targalski ujawnia!

– Problem polega na tym, że ani chadecy z socjalistami, ani socjaliści z liberałami, ani chadecy z liberałami nie są w stanie uzyskać większości. Któryś z tych klubów musi się rozpaść albo strona przeciwna dokona wyłomu. Istnieje również możliwość, że te trzy grupy zjednoczą się przeciwko eurosceptykom – mówił dr Targalski.

W programie wystąpiły następujące koty: Lisio, Herszt oraz Barbarossa.


Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze