Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Targalski: Rozwiązanie konfliktu w Syrii nie jest w interesie Rosji

dmc 18:42 24 listopada 2015
dr Jerzy TarglaskiTELEWIZJA REPUBLIKA
– Rosyjskie samoloty regularnie naruszały przestrzeń powietrzną Turcji mimo ostrzeżeń Ankary. Władimir Putin specjalnie wydał taki rozkaz, by ta maszyna została strącona – mówił o zestrzeleniu Su-24 dr Jerzy Targalski.

Wcześniej turecka armia oznajmiła, że zestrzeliła rosyjski samolot wojskowy, który naruszył przestrzeń powietrzną Turcji w pobliżu syryjskiej granicy. Rosyjskie MON potwierdziło zestrzelenie samolotu Su-24. CZYTAJ WIĘCEJ

– Władimir Putin składa Zachodowi ofertę. Turcja jest osobnym poważnym graczem o dużej sile militarnej i nie może sobie pozwolić na bezkarne naruszanie swojej granicy. Pozostaje pytanie, czy zestrzelenie rosyjskiej maszyny było uzgodnione ze stroną amerykańską, ale myślę, że tak – ocenił z kolei prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski.

Politolog mówił, że Rosja ma dobre stosunki z Baszarem el-Asadem i jest zainteresowany niekończącą się wojną w Syrii. – Główne pytanie brzmi, czy Zachód podejmie grę, udając, że wierzy w dobre intencje Rosji. Nie sądzę również, żeby przy obecnym rządzie tureckim była możliwość prostego dyscyplinowania Turcji – powiedział, dodając, że Ankara będzie odgrywała rolę samodzielnego gracza. 

– Turcja już narzuciła USA swój interes – odpowiedział Targalski. – Erdogan nie może ustąpić, ponieważ teraz legitymizuje swoją władzę. Eskalacja konfliktu jest w interesie Rosji. Mamy typowy handel z barbarzyńcą, dlatego na stole nie pojawiają się pliki monet, ale strącane są samoloty – stwierdził.

Zdaniem Targalskiego oferta Putina jest nie do zaakceptowania dla Zachodu. Zamknięcie konfliktu w Syrii z zachowaniem Asada jest nierealne. – Turcy chcą przede wszystkim zniszczyć samodzielność Kurdów na terenie Syrii i Iraku. Ankara walczy nie z Państwem Islamskim, a przede wszystkim właśnie z Kurdami – tłumaczył.


Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze