Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Szynkowski vel Sęk: Szczyt w Brukseli - potrójne zwycięstwo premiera Morawieckiego

JJ 20:44 14 grudnia 2020
Wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel SękMSZ, CC BY 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/3.0>, via Wikimedia Commons
Gościem redaktora Adriana Stankowskiego w programie "Wolne Głosy" na antenie TV Republika był dziś wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk. Rozmowa dotyczyła m.in. zeszłotygodniowego szczytu Unii Europejskiej i wypracowanego tam kompromisu.

– Premier Mateusz Morawiecki na tym szczycie w Brukseli odniósł potrójne zwycięstwo. Po pierwsze – wszystkie te obawy, które mieliśmy, że zastosowany zostanie mechanizm oparty na niejasnych kryteriach. Mógł być arbitralnie stosowany jako forma politycznego nacisku, w formie, która była dla nas niezaakceptowana - ocenił sekretarz stanu w MSZ. 

– Mechanizm ten został ograniczony w traktatach wyłącznie do wymiaru ochrony interesów budżetowych Unii Europejskiej, a więc sytuacji, gdy ma miejsce podejrzenie nieprawidłowości w wydatkowaniu środków finansowych w odniesieniu do konkretnych projektów czy też korupcji - wskazał.

– Drugi sukces to uruchomienie środków Funduszu Odbudowy. W ciągu tych najbliższych kilku lat Polska będzie mogła pozyskać niemal 30 mld euro bezzwrotnych grantów. Będzie miała też do dyspozycji linię kredytową dobrze oprocentowanych kredytów. No i same wieloletnie ramy finansowe, które zostały przyjęte – nie musieliśmy uciekać się do prowizorium - podkreślił wiceminister.

– Ci, którzy nam nie kibicowali, dziś ubolewają, że mechanizm polityczny, który miał być „pałką” na niepokornych, nie będzie mógł być zastosowany - dodał polityk.

 

 

Źródło: TV Republika

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze