Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Szwecja bez opcji NATO? Szefowa MSZ nie ujęła go w swoim expose

KD 14:07 24 lutego 2021
Ann LindeAnn Linde/Facebook
Szefowa Ministerstwa Spraw Zagranicznych Szwecji (MSZ), Ann Linde, w wygłoszonym w środę expose na temat kierunków szwedzkiej polityki zagranicznej, nie wzięła pod uwagę tzw. opcji NATO. Za opcją wstąpienia kraju do Sojuszu opowiedział się w grudniu parlament.

- Linia polityki bezpieczeństwa Szwecji pozostaje niezmieniona – poinformowała Ann Linde - Nasza militarna wolność dobrze nam służy i przyczynia się do stabilności i bezpieczeństwa w północnej Europie – oświadczyła. Linde upomniała, że Szwecja nie jest członkiem sojuszy militarnych, ale współpracuje z Finlandią, ONZ, OBWE oraz NATO.

Krytyka wystąpienia Linde

Wystąpienie Linde skrytykował rzecznik ds. polityki zagranicznej. Minister spraw zagranicznych, Wallmark, ocenił, że Szwecja „prześlizguje się” w swoich sformułowaniach  w sprawie pominięcia „opcji NATO” w expose. 

- Rząd już nie przejmuje się, że nie ma większości w parlamencie, jeśli chodzi o politykę bezpieczeństwa - dodała Kerstin Lundgren z Partii Centrum.

Szwecja przewodnikiem OBWE

W swoim wystąpieniu, Linde wspomniała o roli Szwecji jako państwa sprawującego w 2021 roku przewodnictwo w OBWE.

- Nierozwiązane konflikty w Górskim Karabachu, na Ukrainie, w Gruzji i Naddniestrzu to przykłady naruszania europejskiego porządku bezpieczeństwa. Wyzwania te dotyczą również Szwecji - oświadczyła.

Linde obstaje, że Szwecja „opowiada się za” niepodległością i integralnością Ukrainy.

- Nie można zaakceptować rosyjskiej agresji na Ukrainie i nielegalnej aneksji Krymu. Te naruszenia prawa międzynarodowego uzasadniają dalsze sankcje wobec Rosji - podkreśliła.

Szefowa MSZ m.in. skrytykowała sytuację na Białorusi, w tym sfałszowanie wyborów prezydenckich oraz prześladowania opozycji. Przyznała, że zaangażowanie UE w Partnerstwo Wschodnie wydaje się „jeszcze ważniejsze".

W Szwecji od 2014 roku władzę sprawuje mniejszościowa koalicja Partii Robotniczej - Socjaldemokratów oraz Partii Ochrony Środowiska - Zielonych.

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze