Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Szef MON: Wspólnie świętujmy stulecie Bitwy Warszawskiej

JJ 13:37 15 lipca 2020
Youtube/Ministerstwo Obrony Narodowej
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zaprasza do świętowania w tym roku nie tylko Święta Wojska Polskiego, ale i stulecia Bitwy Warszawskiej. Z tej okazji w Warszawie odbędzie się defilada, a „wojsko podejmie też wiele działań dla uczczenia bohaterów wojny 1920 roku”.

– Tegoroczne Święto Wojska Polskiego odbędzie się pod hasłem „1920 - polskie zwycięstwo dla wolności Europy”. To wyjątkowa rocznica stulecia Bitwy Warszawskiej określanej jako 18. decydująca bitwa w dziejach świata – powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową szef MON.

– Zatrzymanie bolszewickiej nawały na przedpolach Warszawy było wielkim zwycięstwem, nie tylko dla Polaków, którzy obronili z trudem wywalczoną wolność, ale dla całej Europy- podkreślił Mariusz Błaszczak.

Jak dodał, tegoroczne obchody „to nie tylko uroczystości rocznicowe, to także wiele inicjatyw Wojska Polskiego i Ministerstwa Obrony Narodowej dla uczczenia bohaterów 1920 roku”. W roku stulecia Bitwy Warszawskiej MON planuje zorganizować na Wisłostradzie defiladę wojskową połączoną z patriotycznym piknikiem. Minister wyraził nadzieję, „że sytuacja epidemiologiczna pozwoli nam razem świętować” ten szczególny jubileusz.

 

Błaszczak poinformował również, że „obok żołnierzy Wojska Polskiego i nowoczesnego uzbrojenia będziemy mogli zobaczyć m.in. czynną replikę pierwszego polskiego pojazdu pancernego zbudowanego przez inżyniera Tadeusza Tańskiego na bazie Forda T”.

Na cmentarzu w podwarszawskim Ossowie zostanie 15 sierpnia odprawiona msza z udziałem Episkopatu Polski.

– Dzień później, 16 sierpnia zostanie odsłonięta i poświęcona Figura Matki Boskiej Zwycięskiej w Radzyminie- wskazał polityk. Jak dodał, w całej Polsce będą odbywać się uroczystości, pikniki, koncerty upamiętniające 15 sierpnia 1920 r. Szef resortu obrony przypomniał również o projekcie Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie.

– Dzięki naszym wysiłkom, na początku lipca, jako Ministerstwo Obrony Narodowej otrzymaliśmy pozwolenie na budowę Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Ossowie. Dzięki temu sprawnie wybudujemy nowoczesną placówkę, która w godny sposób upamiętni bohaterów, żołnierzy i ochotników broniących Ojczyzny w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Projekt jest bardzo ambitny, a rozpoczęcie budowy w roku jubileuszowym ma wymiar symboliczny- wskazał Mariusz Błaszczak. Minister obrony podkreślił, że bohaterowie, którzy zatrzymali nawałę bolszewicką powinni być na stałe obecni w pamięci naszej i przyszłych pokoleń.

– Stąd przygotowaliśmy i wydajemy szereg publikacji, monografii poświęconych wydarzeniom sprzed 100 lat. Jest to m.in. angielski i polski reprint pod tytułem „Osiemnasta decydująca bitwa w dziejach świata pod Warszawą 1920 r.”, autorstwa Edgara Vincenta Abernona, a także inne oryginalnie ilustrowane wydawnictwa – powiedział minister.

To wciąż jeszcze nie wszystko- szef MON zapowiedział również, że 15 sierpnia będzie rozdawana bezpłatnie okolicznościowa prasa przygotowana przez Wojskowy Instytut Wydawniczy. W całej Polsce mają powstać również historyczne murale upamiętniające bohaterów Bitwy Warszawskiej, planowane są także wystawy tematyczne.

– W ramach konkursu Wdzięczni Bohaterom 1920 roku przyznaliśmy prawie 1,5 mln złotych dotacji dla organizacji pozarządowych na działania patriotyczne i edukacyjne. W całej Polsce powstaną historyczne murale, które będą upamiętniać bohaterów Bitwy Warszawskiej. W stolicy będzie można zobaczyć wyjątkową kolekcję replik sztandarów bolszewickich zdobytych w 1920 roku przez Wojsko Polskie, która trafi później do Muzeum w Ossowie. W sierpniu w Muzeum Wojska Polskiego otwarta zostanie wyjątkowa wystawa zatytułowana „Czas Chwały” – wyliczał minister. Mariusz Błaszczak dodał również, że MON wspiera także inicjatywy lokalne.

 

 

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze