Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Szef MON dziękuje weteranom: Dzięki wam wizerunek Polski na świecie jest pozytywny

JJ 18:29 29 maja 2020
Youtube/Ministerstwo Obrony Narodowej
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, wraz z innymi najważniejszymi osobami w państwie wziął udział w uroczystościach Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa.

Podczas uroczystości Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa wręczone zostały Odznaki Honorowe „Za zasługi w działaniach poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej” oraz „Za rany i kontuzje”.

– Dziś obchodzimy Dzień Weterana, dziś szczególnie pamiętamy o żołnierzach i funkcjonariuszach, którzy pełnią służbę na misjach, którzy przywracają bezpieczeństwo i pokój, którzy są postrzegani jako ci, którym można zaufać -mówił podczas uroczystości minister Błaszczak. Jak dodał, polscy żołnierze oraz funkcjonariusze wyróżniają się profesjonalizmem. Szef MON podkreślił, że niejednokrotnie ze strony swoich odpowiedników w państwach sojuszniczych NATO słyszał podziękowania i wyrazy uznania dla polskich żołnierzy.

– Powszechnie nazywamy misjonarzami żołnierzy, którzy poza granicami naszego kraju pełnią służbę. I rzeczywiście, oni reprezentują Polskę za granicą. Można powiedzieć, że tak, jak są postrzegani, tak postrzegana jest nasza ojczyzna. Serdecznie dziękuję wam za to, że obraz Polski poza granicami kraju jest tak pozytywny, to wasza zasługa - oświadczył Błaszczak. Polityk wskazał, że gdy myślimy o weteranach, najczęściej przychodzą nam do głowy dwa słowa: szacunek i wsparcie.

– Szacunek, a więc pamięć o tych, którzy służyli na misjach poza granicami naszego kraju. To ponad 100 tysięcy żołnierzy. Pamięć o tych, którzy polegli, 121 nazwisk jest na ścianie przy Centrum Weterana, to są ludzie, którzy oddali życie za Polskę. Pamiętamy o ich najbliższych, o ich rodzinach - mówił szef MON.

– Drugie słowo to wsparcie. To zadanie państwa polskiego. Chciałbym jeszcze raz podziękować prezydentowi Andrzejowi Dudzie za nowelizację ustawy o weteranach. Na podstawie tej ustawy forma wsparcia dla weteranów została rozszerzona. To jest właśnie realna odpowiedź na szacunek, jakim należy darzyć żołnierzy, którzy poza granicami naszego kraju, ryzykują swoim życiem i zdrowiem w imię bezpieczeństwa naszej ojczyzny -wskazał szef resortu obrony.

Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa został ustanowiony przez Sejm w 2011 r. Obchodzony jest 29 maja wraz z Międzynarodowym Dniem Uczestników Misji Pokojowych. W ponad 90 misjach i operacjach poza granicami państwa wzięło udział ponad 115 tys. polskich żołnierzy i pracowników wojska. Podczas misji poległo 120 polskich żołnierzy i pracowników wojska, ponad 800 zostało rannych.

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze