Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Szczepionki i Nawalny. Merkel i Macron rozmawiali z Putinem

mm 7:15 31 marca 2021
Putin wyraził gotowość do „przywrócenia normalnych stosunków z UE, jeśli wykaże ona takie zainteresowanie”Fot. PAP/EPA/ALEXEI DRUZHININ / SPUTNIK / KRE
Prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Angela Merkel rozmawiali zdalnie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem m.in. na temat szczepionek na Covid-19, sprawy Aleksieja Nawalnego i sytuacji w Libii, na wschodniej Ukrainie oraz w Syrii – poinformował Pałac Elizejski.

Jak głosi komunikat urzędu prezydenta Francji, mówiono o ewentualnej współpracy w kwestii szczepionek przeciwko Covid-19, w tym stanu prac nad oceną rosyjskiej szczepionki Sputnik V przez Europejską Agencję Leków (EMA).

Merkel i Macron „zwrócili uwagę prezydenta Rosji na sytuację rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego” skazanego na karę 2,5 roku pobytu w kolonii karnej. Podkreślili, że prawa Nawalnego, w tym prawo do ochrony zdrowia, „powinny być respektowane” zgodnie z Europejską Konwencją Praw Człowieka.

Wezwali Rosję do „zdecydowanego zaangażowania na rzecz stabilizacji porozumienia o przerwaniu ognia” na wschodniej Ukrainie i domagali się „szerokiego dialogu” na Białorusi. Według Kremla podkreślono, że nie ma alternatywy dla porozumień z Mińska z 2015 r., zawartych przy pośrednictwie Niemiec i Francji.

Merkel, Macron i Putin „szczerze i konstruktywnie”

W kwestii Libii troje przywódców zadeklarowało „wspieranie wszelkimi środkami procesu przejściowego”. Merkel, Macron i Putin opowiedzieli się też na kontynuowaniem pomocy transgranicznej dla ludności ogarniętej wojną domową Syrii.

Zapowiedzieli koordynowanie działań mających na celu ożywienie dialogu z Iranem i nakłonienie Teheranu do respektowania zobowiązań w dziedzinie nuklearnej.

Rzecznik Kremla określił rozmowę jako „szczerą i konstruktywną” i podkreślił, że w kwestii rosyjskiej szczepionki mówiono o możliwości jej dostaw do UE a nawet produkcji w krajach Unii.

Według komunikatu Kremla, Putin wyraził gotowość strony rosyjskiej do „przywrócenia normalnych stosunków z Unią Europejską, jeśli wykaże ona takie zainteresowanie”.

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze