Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Święczkowski: W sprawie tzw. zdrady dyplomatycznej są nowe, zaskakujące dowody. Nie były dotychczas znane w sferze publicznej

lml 22:10 29 sierpnia 2017
Telewizja Republika
– Zabezpieczono nowy materiał dowodowy, który rzuca nowe, bardzo mocne światło na decyzje, które w tym czasie podejmowano. Musimy jednak przeprowadzić szereg czynności procesowych – mówił w programie "Koniec Systemu" Doroty Kani prokurator krajowy Bogdan Święczkowski.

Gościem Doroty Kani w programie "Koniec Sytemu" był Bogdan Święczkowski, prokurator krajowy, pierwszy zastępca prokuratora generalnego. 

Zbrodnia w Rimini

Odnosząc się do brutalnej zbrodni, której dokonali imigranci z północnej Afryki na polskim małżeństwie we włoskim Rimini, prokurator krajowy powiedział, że polski "zespół pojechał, bo zmieniła się polska prokuratura i prokurator generalny". – Dzięki zaangażowaniu Zbigniewa Ziobro, ale także zastępcy Krzysztofa Sieraka, udało się tak szybko zorganizować wyjazd polskiego prokuratora i polskiej policji do Rimini, aby przeprowadzić polskie postępowanie i wspomóc stronę włoską. Oczywistym jest, że podstawowe, najważniejsze czynności śledcze, przez tych kilka dni przeprowadziła już strona włoska. To, że Włosi prowadzą swoje śledztwo nie oznacza, że strona polska nie powinna i nie musi prowadzić polskiego śledztwa – tak mówią przepisy postępowania kodeksu karnego. To, że w przeszłości tak się nie działo, to tylko oznacza, że państwo nie funkcjonowało. Teraz dbamy o polskich obywateli, którzy stali się ofiarami przestępstw poza granicami kraju – powiedział Święczkowski.

Podkreślił, że "istotne dla strony polskiej jest, żeby przede wszystkim ustalić sprawców, a to jest główne zadanie strony włoskiej, bo to oni mają rozpoznanie kryminalne w tej sprawie". – Po ustaleniu tych sprawców, ważne jest, żeby zostali przykładnie ukarani – dodał. – Dla strony polskiej najważniejsze jest dobro ofiar. Dopóki te osoby nie wyrażą zgody na przekazywanie pewnych informacji, nie będziemy ich przekazywać. Tym bardziej, że istotne jest dla nas dobro śledztwa. Najważniejsze jest ustalenie sprawców tych ohydnych czynów. Dopiero wtedy będziemy rozważać czy i w jakim zakresie ujawniać  opinii publicznej materiały tego postępowania. Najważniejsze jest, żeby ponieśli surową karę – wskazał.

Niewyjaśnione zbrodnie sprzed lat

Odnosząc się do wielu spraw sprzed lat, które wciąż nie zostały wyjaśnione, w tym do śmierci Andrzeja Leppera, prokurator krajowy podkreślił, że "do każdej sprawy należy podchodzić indywidualnie". – Ja, jako prokurator krajowy muszę oceniać materiał dowodowy zebrany w sprawach i postępowanie prokuratorów. W zależności od sprawy możemy różnie podchodzić do sytuacji. Np. w sprawie Andrzeja Leppera, jak była dokonywana sekcja zwłok? po ilu dniach? Teraz już takie sytuacje nie mają miejsca, śledztwa są wszczynane w soboty, w niedziele.  Teraz już takie sytuacje nie mają miejsca. Polska prokuratura się zmieniła, ale nie sposób zmienić mentalności, przyzwyczajeń w półtora roku – mówił.  Zdaniem Święczkowskiego "trzeba wykształcić nowe pokolenie prokuratorów, przywrócić etos służby prokuratorskiej, zreformować policję w zakresie technik kryminalistycznych, ale przede wszystkim przeprowadzić reformę sądownictwa".

Gość Doroty Kani podkreślił, że w sprawie śmierci Andrzeja Leppera "oczywiście, pewne dowody mogły zostać utracone, bo zbyt późno przeprowadzono pewne czynności". – To jest też tak, że w życiu publicznym krążą pewne teorie spiskowe i prokurator musi mieć otwartą głowę, ale musi i powinien działać wyłącznie na podstawie twardych dowodów. My tę sprawę badamy i na dzień dzisiejszy nie ma podstaw do wznowienia tych umorzonych spraw – zdradził.

OGLĄDAJ KONIEC SYSTEMU TUTAJ 

Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze