Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Sukces RDLP W Radomiu. Sprzedano najcenniejsze drewno z regionu

JD 12:57 1 grudnia 2020
Zdjęcie ilustracyjne.pexels.com Khari Hayden
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych z Radomia poinformowała o sprzedaży drewna ze świętokrzyskich i radomskich lasów. Największym powodzeniem cieszył się surowiec dębowy, którego rekordowy okaz pochodził z Pińczowa. Drewno zostało sprzedane na II Regionalnej Submisji Drewna Cennego RDLP w Radomiu.

Submisję rozstrzygnięto 25 listopada w Nadleśnictwie Włoszczowa. Znajduje się tam plac, na którym zgromadzono drewno. Oferty złożyło 13 podmiotów zajmujących się produkcją okleiny, forniru oraz drzwi i ekskluzywnych mebli. Dziesięć z nich kupiło drewno liściaste, w tym dębowe, olchowe, bukowe oraz drewno iglaste – modrzewiowe i sosnowe

Podobnie jak w poprzednim roku największym powodzeniem cieszył się surowiec dębowy poszukiwany przez firmy zajmujące się produkcją wysokiej jakości oklein. Firmy z Polski, ale też z Estonii były szczególnie zainteresowane dębem. Rekordowy los (sztuka) pochodził z lasów Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski. Cena za metr sześcienny wyniosła aż 3 408 zł. Drewno dębowe w dobrej cenie sprzedano także ze wszystkich nadleśnictw, które je wystawiły. Łącznie sprzedano 233 m3 tego surowca. Średnia cena za m3 wyniosła 2 291 zł.

Na brak zainteresowania nie mogła narzekać także olcha – aż 188 m3, Olcha odznacza się unikalnym rysunkiem i barwą, rzadko spotykanymi w innych regionach kraju. Ze względu na te cechy jest poszukiwana przez producentów oklein. Najwyższą cenę zaoferowano jednak za los z Nadleśnictwa Ruda Maleniecka, tj. 1 102 zł za m3.

W komunikacie opublikowanym na stronie Lasów Państwowych możemy przeczytać, że “doświadczenia z submisji są pozytywne – leśników cieszy to, że uwzględniając inne funkcje lasu, potrafią wyprodukować drewno o ponadprzeciętnych cechach użytkowych docenianych przez producentów z branży drzewnej. Drewno jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który posiada 30 tys. zastosowań”.

Źródło: radom.lasy.gov.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze