Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Spór o radzieckie pomniki. MSZ Rosji: Plany Polski to cynizm i wandalizm

dmc 17:00 31 marca 2016
FLICKR/ CHRIS/ CC BY 2.0
Maria Zacharowa, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej, oświadczyła podczas briefingu prasowego, że plany Polski dotyczące wyburzenia sowieckich pomników to "cynizm i wandalizm".

Zacharowa odniosła się w ten sposób do zapowiedzi prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Łukasza Kamińskiego. W rozmowie z Onetem szef Instytutu poinformował o planach wyburzenia ponad 500 pomników wdzięczności Armii Radzieckiej. – Do czerwca zaproponujemy akcję, która będzie zachęcać samorządy do likwidowania sowieckich pomników, zanim jeszcze powstanie odpowiednia ustawa – powiedział Kamiński.

Wcześniej rosyjska agencja Ria Novosti poinformowała, że z prośbą o zablokowanie decyzji polskich władz zwróciła się do UNESCO przewodnicząca Komisji Społecznej Izby Rosji ds. rozwoju społecznej dyplomacji i wsparcia rodaków za granicą Jelena Sutormina. Jej zdaniem pomniki ku czci żołnierzy Armii Czerwonej są "symbolami zwycięstwa nad faszyzmem" i stanowią wartość kulturową.

W ocenie prokremlowskich publicystów między Polską a Rosją toczy się hybrydowa wojna pomnikowa. Kilka miesięcy temu MSZ Rosji złożyło na ręce ambasador RP w Moskwie Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz protest, w którym stwierdzono, że Warszawa łamie założenia międzyrządowej umowy z 1994 r. o grobach i miejscach pamięci.

Źródło: Ria Novosti, Onet, Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze