Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Sondaż: Na ile Polacy boją się zakażenia koronawirusem?

JK 8:00 7 listopada 2020
Zdjęcie ilustracyjne.PAP/Radek Pietruszka
Na ogół jesteśmy optymistami, skonstruowanymi tak, by myśleć, że cudze nieszczęście nas nie dotknie – ocenia prof. Henryk Domański, socjolog Polskiej Akademii Nauk. Ekspert komentuje w ten sposób wyniki sondażu przeprowadzonego na zlecenie „Super Expressu”, z którego wynika, że ponad połowa Polaków odczuwa lęk przed możliwością zachorowania na Covid-19. Jednak spory odsetek obywateli nie widzi w pandemii powodów do strachu.

Instytut Badań Pollster, na zlecenie dziennika, zadał ankietowanym pytanie, czy boją się, że zachorują na wywoływaną koronawirusem SARS-CoV-2 chorobę Covid-19.

Twierdząco odpowiedziało 55 proc. badanych, z czego 19 proc. przyznało, że zdecydowanie się boi, a 36 proc. – że raczej.

Dziennik zauważa jednak, że 33 proc. respondentów odparło, że nie boi się koronawirusa, w tym 8 proc. – zdecydowanie nie.

Wyniki te skomentował dla „SE” socjolog z Polskiej Akademii Nauk prof. Henryk Domański. Zwrócił on uwagę m.in. na to, że ci, którzy dotąd nie zachorowali, zdążyli przywyknąć, że nic im nie grozi.

– Poza tym na ogół jesteśmy optymistami skonstruowanymi tak, by myśleć, że cudze nieszczęście nas nie dotknie. Te badania pokazują, że żyjemy rozdarci między światem racjonalnej wiedzy o zagrożeniach a wyobraźnią, która odsuwa od nas złe myśli i pomaga nam lepiej funkcjonować – podsumował prof. Domański.

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze