Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Skradziony obraz Picassa zakopany w Rumunii? Trwa ustalanie autentyczności

PR 9:05 19 listopada 2018
wikimedia commons
Na południu Rumunii najprawdopodobniej odnaleziono obraz Pablo Picassa "Głowa Arlekina". Obraz był jednym z siedmiu zuchwale skradzionych w 2012 roku z rotterdamskiego muzeum Kunsthal.

Rumuńska prokuratura poinformowała, że miejsce przechowywania dzieła sztuki wskazali dwaj obywatele holenderscy, którzy zgłosili się do ambasady Królestwa Niderlandów w Bukareszcie.

"Prokuratura ds. zwalczania przestępczości zorganizowanej wyjaśnia okoliczności, w jakich, wart 800 tysięcy dolarów, obraz został odnaleziony w regionie Tulczy" - napisano w komunikacie prokuratury.

"Głowa Arlekina" Picassa, to jeden ze skradzionych 16 października 2012 roku obrazów z muzeum w Holandii. Wśród skradzionych, znalazły się w tedy także prace autorstwa Claude'a Moneta, Paula Gaugaina czy Henri Mastisse'a. Ich łączną wartość wyceniano na dziesiątki milionów dolarów. Rabunek holenderska prasa określiła mianem "kradzieży wieku".

Złodziejami okazała się rumuńska szajka, która wywiozła obrazy do Rumunii. Część z nich sprzedała na czarnym rynku, część - z obawy przed zdemaskowaniem - prawdopodobnie spaliła.

Jej lider na procesie zeznał, że był przekonany, że kradnie niewiele warte kopie, a do budynku, w którym były wystawiane dostał się za pomocą... śrubokręta. Policja w Rotterdamie również przyznała, że system zabezpieczeń w muzeum nie funkcjonował należycie.

Rumuńska prokuratura oświadczyła, że ustalanie autentyczności odnalezionego obrazu jest w toku.

 

 

 

 

 

 

 

Źródło: IAR, Twitter

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze