Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Skąd wziął się Covid-19? Chiny donoszą o koronawirusie odkrytym na opakowaniach importowanych mrożonek

JD 9:55 1 grudnia 2020
Zdjęcie ilustracyjne.pexels.com/ Samson Katt
Rok po odkryciu koronawirusa w Wuhan, Chiny starają się zmienić historię jego pochodzenia. Media państwowe poczyniły wzmożone wysiłki propagandowe w celu zakwestionowania powstania wirusa w Chinach.

Prawie rok po tym, jak lekarze zidentyfikowali pierwsze przypadki nowej, niepokojącej choroby w chińskim mieście Wuhan, kraj wydaje się intensyfikować kampanię mającą na celu zakwestionowanie pochodzenia światowej pandemii Covid-19.

Media państwowe intensywnie donoszą o koronawirusie odkrytym na opakowaniach importowanych mrożonek, nieuznawanym za istotny wektor infekcji w innych miejscach, oraz o badaniach nad możliwymi przypadkami choroby wykrytymi poza granicami Chin przed grudniem 2019 roku.

- Wuhan był miejscem, w którym po raz pierwszy wykryto koronawirusa, ale nie było to miejsce jego pochodzenia - powiedział Zeng Guang, wcześniej główny epidemiolog w Chińskim Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom.

Rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych, zapytany o doniesienia mediów państwowych na temat pochodzenia wirusa, powiedział tylko, że ważne jest, aby odróżnić, gdzie Covid-19 został po raz pierwszy wykryty i gdzie przekroczył barierę gatunkową między zwierzętami a ludźmi.

Zachodni naukowcy uważają, że twierdzenia, iż wirus pochodzi spoza obszaru  Chin, są mało wiarygodne.

Michael Ryan, dyrektor programu kryzysowego w dziedzinie zdrowia w Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), powiedział w zeszłym tygodniu, że byłoby to "wysoce spekulacyjne", aby argumentować, że choroba nie pojawiła się w Chinach.

- Z punktu widzenia zdrowia publicznego jest jasne, że można rozpocząć badania tam, gdzie po raz pierwszy pojawiły się ludzkie przypadki - powiedział na konferencji prasowej w Genewie.

- To, co wydaje się pewne, to fakt, że pierwsze odnotowane przypadki choroby były w Chinach - dodał Stoye.

- Jest więc najbardziej prawdopodobne, że wirus pochodzi z Chin - zakończył.

Naukowcy uważają, że   znalezione ślady koronaawirusa  na opakowaniach mrożonej żywności stanowią  bardzo niskie ryzyko choroby, która  jest przenoszona w przeważającej mierze przez krople oddechowe.

Jednak z uwagi na ludzkie i ekonomiczne skutki pandemii, Pekin chce chronić swoją reputację w kraju i za granicą. Covid-19 zainfekował już ponad 60 milionów ludzi i zabił prawie 1,5 miliona.

Zrozumienie genezy i początków Covid-19 jest niezbędne, aby zapobiec następnej pandemii. Niestety, obecnie Pekin wydaje się bardziej skoncentrowany na tym, kto powinien ponosić odpowiedzialność i winę za tę chorobę, niż na zrozumieniu, skąd się wzięła.

Źródło: theguardian.com

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze