Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Sellin: Najwyższy czas, aby powstało Muzeum Westerplatte

AS 16:18 25 czerwca 2019
Telewizja Republika
Udział przedstawicieli miasta w pracach komitetu honorowego budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 w Gdańsku, udział przedstawicieli miasta w Radzie Muzeum II Wojny Światowej oraz w komitecie honorowym budowy pomnika Rotmistrza Pileckiego w Gdańsku – to propozycje przedstawione przez Sekretarza Stanu w MKiDN Jarosława Sellina podczas spotkania z prezydent Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz poświęconego przyszłości Westerplatte i planowaną na terenie półwyspu budową muzeum.

- To powinno być wspólne przedsięwzięcie państwa i samorządu  – podkreślił wiceminister Sellin. –  Proponujemy, jako organizator Muzeum II Wojny Światowej oraz jego filii Muzeum Westerplatte i Wojny Obronnej 1939, żeby przedstawiciele miasta Gdańska weszli do komitetu honorowego budowy Muzeum Westerplatte, żeby też mieli wpływ, bo w tym komitecie będzie dopracowywana koncepcja tego muzeum plenerowego, żeby mieli wpływ na to, jak to upamiętnienie ma wyglądać.

Jarosław Sellin przypomniał, że miasto otrzymało propozycję oddelegowania do Rady Muzeum II Wojny Światowej swoich przedstawicieli, kiedy Rada ta się kształtowała, ale wówczas z propozycji nie skorzystało. Wyraził nadzieję, że teraz to nastąpi.

Jednocześnie zwrócił uwagę, że przed rozpoczęciem realizacji projektu należy uporządkować strukturę właścicielską terenu półwyspu Westerplatte, który obecnie ma kilku właścicieli. Tę kwestię regulowałaby tzw. specustawa „o inwestycjach w zakresie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 - Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku”, złożona przez grupę posłów PiS i obecnie procedowana w Sejmie. Ustawa ma również znacząco ułatwić realizację samej inwestycji.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego chce przekazać ok. 150 milionów złotych na budowę na Westerplatte muzeum, które będzie ukazywało heroizm polskich żołnierzy stawiających opór agresji III Rzeszy Niemieckiej na Polskę w 1939 r.

Wiceminister Sellin podziękował prezydent Dulkiewicz za przygotowane przez miasto własne koncepcje zagospodarowania terenu półwyspu Westerplatte oraz zaprosił przedstawicieli miasta do udziału w wydarzeniach związanych z obchodami 80. rocznicy II wojny światowej, przygotowanych przez pełnomocnika ministra kultury.  

Zapowiedział także udział przedstawicieli rządu w obchodach organizowanych przez miasto 1 września na terenie Westerplatte.

Źródło: mkidn.gov.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze