Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Sejm przyjął uchwałę upamiętniającą byłego premiera Jana Olszewskiego! W głosowaniu nie wzięli udziału posłowie klubu PO-KO

M.N. 7:52 22 lutego 2019
Twitter
Sejm przyjął uchwałę upamiętniającą byłego premiera Jana Olszewskiego. „Był człowiekiem honoru, pełnym godności, skromności i uczciwości; w historii zapisał się jako patriota, mąż stanu i wzór do naśladowania” – napisano w uchwale.
Jan Olszewski zmarł 7 lutego w wieku 88 lat. Był premierem w latach 1991-92, obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL, doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W 2009 r. został odznaczony Orderem Orła Białego. 

Za uchwałą głosowało 266 posłów, przeciw był jeden, wstrzymało się 23 posłów (m.in. z Nowoczesnej i PSL-UED). W głosowaniu nie wzięli udziału posłowie klubu PO-KO. 

W uchwale przypomniano, że były premier - który był adwokatem i działaczem opozycji niepodległościowej - urodził się 20 sierpnia 1930 r. w Warszawie „w rodzinie kolejarzy, politycznie związanej z tradycjami niepodległościowego ruchu socjalistycznego”. 
 
„Wzrastał w atmosferze szacunku do niepodległej Polski, której pozostał wierny do końca swego życia” – podkreślono. „W okresie II wojny światowej był żołnierzem Szarych Szeregów. Walczył w powstaniu warszawskim. Od 1956 r. aktywnie uczestniczył w polskich zrywach wolnościowych jako członek Klubu Krzywego Koła i redaktor »Po Prostu«. Od lat 60. do końca PRL był obrońcą w procesach politycznych. Bronił studentów, działaczy opozycji represjonowanych przez władze komunistyczne, ludzi Solidarności w latach stanu wojennego, m.in. w procesach przeciwko organizatorom strajków i podziemnym wydawcom” – napisano.
 
W uchwale wskazano, że Olszewski był jednym z oskarżycieli posiłkowych w procesie toruńskim, reprezentując rodzinę zamordowanego bł. ks. Jerzego Popiełuszki. 

Źródło: tvp.info, IAR, media

Wczytuję ocenę...


Andrzej Duda zmienia Konstytucję -zakaz adopcji dzieci przez pary jednopłciowe
Wczytuję komentarze...
Najnowsze