Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Sejm: Odsłonięto popiersie śp. Jana Olszewskiego. Macierewicz: Przełamał tendencję kontynuacji PRL-bis

JJ 15:11 12 lutego 2020
Zdj. Twittter/Kancelaria Sejmu
W środowe popołudnie odbyła się w Sejmie uroczystość nadania jednej z sal imienia Jana Olszewskiego oraz odsłonięcia popiersia zmarłego w ubiegłym roku byłego premiera.

W uroczystości wzięli udział: marszałek Sejmu Elżbieta Witek, premier Mateusz Morawiecki wraz z ministrami, a także wicemarszałkowie: Małgorzata Kidawa-Błońska i Włodzimierz Czarzasty, oraz byli ministrowie w rządzie śp. premiera Olszewskiego (grudzień 1991- czerwiec 1992), w tym Antoni Macierewicz, w latach 1991-1992 szef MSWiA, dziś wiceprezes PiS, marszałek senior Sejmu RP IX kadencji.

Macierewicz był od wielu lat przyjacielem byłego premiera i czuwał przy Janie Olszewskim w ostatnich chwilach jego życia.

– Została położona bariera temu wszystkiemu, co stworzył rząd "grubej kreski", temu wszystkiemu, co wynikało z okrągłego stołu, została przełamana cała ta straszliwa tendencja kontynuacji PRL-bis. To jest wielki dorobek Jana Olszewskiego- powiedział były szef MON w swoim przemówieniu na uroczystości w Sejmie.

– Dobrze, żeby w tej sali, w której posłowie RP będą głosowali nad fundamentalnymi sprawami naszego narodu, będą rozstrzygali kształt naszego życia, będą decydowali, czyja będzie Polska, pamiętali o tym, że prędzej czy później wyjdą na ulice i będą musieli spojrzeć ludziom prosto w oczy tak, jak mógł to robić Jan Olszewski-wskazał Antoni Macierewicz, nawiązując do wystąpienia premiera Jana Olszewskiego przed głosowaniem ws. odwołania jego rządu w czerwcu 1992 r.

Jan Olszewski, polityk i prawnik, w młodości należał do Szarych Szeregów. W czasach PRL był obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych. Od grudnia 1991 roku do czerwca 1992 roku sprawował urząd Prezesa Rady Ministrów. W 2009 został odznaczony najwyższym polskim odznaczeniem - Orderem Orła Białego. W ostatnich latach nie był aktywnym politykiem, ale chętnie wypowiadał się na temat bieżących wydarzeń. Zmarł 7 lutego 2019 roku w wieku 88 lat.

Popiersie byłego premiera, jak można przeczytać na profilu Kancelarii Sejmu na Twitterze, jest dziełem rektora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, prof. dr. hab. Adama Myjaka. 

 

 

Źródło: Polskie Radio, IAR, media

Wczytuję ocenę...


Andrzej Duda zmienia Konstytucję -zakaz adopcji dzieci przez pary jednopłciowe
Wczytuję komentarze...
Najnowsze