Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Ruszyła 30. prawosławna pielgrzymka na św. Górę Grabarkę

zm 13:57 17 sierpnia 2015
youtube
Kilkaset osób idzie z Białegostoku w 30. Ogólnopolskiej Pieszej Pielgrzymce Prawosławnej na Świętą Górę Grabarkę. W najbliższą środę w obchodach Święta Przemienienia Pańskiego na Świętej Górze Grabarce, udział weźmie Andrzej Duda oraz premier Kopacz.

Pielgrzymi mają przed sobą około 100 kilometrów.

Swój udział w obchodach zapowiedziała premier Ewa Kopacz, a białostocki poseł Platformy i Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Robert Tyszkiewicz poinformował na TT, że na Świętą Górę Grabarkę przyjedzie też prezydent Andrzej Duda.

Rokrocznie 2-dniowe uroczystości Przemienienia Pańskiego gromadzą na Grabarce kilkadziesiąt tysiące wiernych. Przedstawiciele polskiej Cerkwi liczbę wiernych w kraju szacują na 450-500 tys. osób. Według danych GUS z zeszłorocznego spisu powszechnego, ale uznawanych przez hierarchów za niemiarodajne, przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce zadeklarowało 156 tys. osób. Województwo podlaskie uważane jest za centrum prawosławia w Polsce.

Święta Góra Grabarka koło Siemiatycz, dla prawosławnych ma takie znaczenie, jak Częstochowa dla katolików. Tradycja pielgrzymowania w to miejsce sięga 1710 roku. Wówczas jeden z okolicznych mieszkańców doznał objawienia, że wszyscy, którzy tam dotrą i napiją się wody ze źródła, zostaną uratowani od panującej epidemii cholery. Kiedy cudowne uzdrowienia miały miejsce, zbudowano tam kaplicę, a potem cerkiew. Od tamtej pory datuje się też zwyczaj ustawiania na wzgórzu drewnianych krzyży. Wśród drzew porastających wzgórze stoją ich obecnie tysiące, niektóre źródła mówią o 10 tys. takich krzyży.

 

Źródło: Telewizja Republika, poranny.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze