Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Razem uczciliśmy 101 lat Niepodległej!

AS 20:50 11 listopada 2019
PXHERE
- Wojsko Polskie jest coraz liczniejsze, zależy nam na tym, to jest warunek bezpiecznej Ojczyzny. Pikniki, jak dzisiaj w Narodowe Święto Niepodległości to jest tradycja i wielka radość dla dzieci i dorosłych ludzi, którzy interesują się sprzętem wojskowym i rozmawiają z żołnierzami. Zależy nam na tym, aby młodzi ludzie wiązali swoją przyszłość z Wojskiem Polskim - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej na wojskowym pikniku po zakończeniu uroczystej zmiany wart pod Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

11 listopada br. szef MON uczestniczył w stolicy w centralnych obchodach Narodowego Święta Niepodległości razem z prezydentem Andrzejem Dudą, premierem Mateuszem Morawieckim oraz marszałkami Sejmu i Senatu RP i innymi członkami rządu, a także kadrą dowódczą Sił Zbrojnych RP.

Uroczystości państwowe rozpoczęły się od mszy świętej w intencji Ojczyzny, którą w Świątyni Opatrzności Bożej na błoniach wilanowskich celebrował kardynał Kazimierz Nycz. Mszę koncelebrował Biskup Polowy WP gen. bryg. Józef Guzdek.

Minister obrony narodowej złożył w Panteonie Wielkich Polaków w podziemiach Świątyni Opatrzności Bożej wieńce przy grobie śp. prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Ryszarda Kaczorowskiego oraz przy tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.

W południe, z okazji 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w szczególnym miejscu - na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie - rozpoczęła się uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Dowódcy wart wystawionych przez formacje wszystkich Rodzajów Sił Zbrojnych oraz innych służb mundurowych, złożyli meldunki dowódcy uroczystości o gotowości do pełnienia warty przy najważniejszym wojskowym pomniku. Żołnierze dokonali także zmiany posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Zmianę wart poprzedził narodowy apel pamięci o wszystkich rodakach walczących o niepodległość Polski. Apel zakończył się armatnim Salutem Narodowym - 21 strzałach w wykonaniu plutonu armat.

-  Kiedy patrzymy na stojących tutaj dzielnych polskich żołnierzy, jak lśni polska broń, kiedy nad nimi łopoczą biało – czerwone sztandary przyniesione przez szczęśliwych i uśmiechniętych rodaków, kiedy patrzymy jak spogląda na to ze swojego postumentu Marszałek Józef Piłsudski, na Grób Nieznanego Żołnierza, grób symboliczny jego legionistów, kiedy patrzymy na 101 lat od odzyskania niepodległości i na wcześniejsze 123 lata rozbiorów i walkę pokoleń o odzyskanie wolności, potem na II Rzeczpospolitą i jej upadek, na zdradę i sowieckie zniewolenie i na to zwycięstwo, to bezkrwawe sprzed trzydziestu lat i wreszcie na naszą dzisiejszą Polskę, to chce się powiedzieć, jak mówią historycy, że dzisiejsza Polska to najbardziej wolna, najzamożniejsza i najbezpieczniejsza Polska od XVII wieku - powiedział w przemówieniu na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego prezydent Andrzej Duda, zwierzchnik Sił Zbrojnych.

Przedstawiciele władz państwowych przeszli również pod budynek Dowództwa Garnizonu Warszawa, gdzie złożyli wieniec przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, którego czyn niepodległościowy sprawił, że po 123 latach naród polski odzyskał niepodległość swojej ojczyzny.

11 listopada mieszkańcy Warszawy oraz liczni goście uczcili wspólnie 101. rocznicę odzyskania niepodległości podczas festiwalu „Niepodległa” na Krakowskim Przedmieściu. Żołnierze zaprezentowali swój sprzęt i uzbrojenie. Odbyły się także występy orkiestry wojskowej i pokazy musztry paradnej. W mobilnych zespołach rekrutacyjnych kampanii Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej można było dowiedzieć się o zaletach służby w Wojsku Polskim.

W godzinach wieczornych nad Warszawą rozbłysły fajerwerki zwieńczające obchody 101. Rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Źródło: mon.gov.pl

Wczytuję ocenę...


Jan Paweł II - O Solidarności
Wczytuję komentarze...
Najnowsze