Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Rau: współpraca wielostronna powinna być główną osią naszych strategii wychodzenia z kryzysu po pandemii COVID-19

JD 15:20 1 grudnia 2020
Minister Zbigniew Rau.PAP/EPA/OLIVIER HOSLET / POOL
Podczas wtorkowego spotkania szef polskiej dyplomacji pogratulował partnerom z ASEAN (Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej) podpisania umowy o regionalnym wszechstronnym partnerstwie gospodarczym. Stronami umowy są kraje Stowarzyszenia oraz Chiny, Japonia, Republika Korei, Australia i Nowa Zelandia. Jak poinformował MSZ, spotkanie odbyło się we wtorek w formie wideokonferencji.

- Współpraca wielostronna powinna być główną osią naszych strategii wychodzenia z kryzysu po pandemii COVID-19 – powiedział podczas spotkania minister Rau.

Minister Rau  wypowiedział się w sprawie stosunków handlowych z UE.

- Jednym z naszych głównych celów powinna być obecnie dalsza liberalizacja handlu między UE a członkami ASEAN – powiedział Rau.

Rau podkreślił, że umowy  o wolnym handlu zawarte przez UE z Singapurem i Wietnamem mają pozytywny wpływ na Polskę.

- Po wejściu w życie umowy z Wietnamem 1 sierpnia obroty handlowe z tym krajem wzrosły o 30 procent; natomiast wartość polskiego eksportu do Singapuru - pomimo pandemii COVID-19 - zwiększyła się w pierwszej połowie 2020 roku aż o 60 procent, w ujęciu rok do roku - wskazuje resort spraw zagranicznych.

Minister spraw zagranicznych Singapuru Vivian Balakrishnan oraz szef unijnej polityki zagranicznej Josep Borrell wspólnie przewodniczyli podczas spotkania. W wideokonferencji wzięło udział 27 państw członkowskich UE oraz 10 państw ASEAN. Wynikiem rozmów było  podjęcie decyzji o nawiązaniu współpracy na poziomie partnerstwa strategicznego.

Ministerstwo wyjaśnia, że "dzięki ściślejszej współpracy w takich obszarach jak wymiana handlowa, gospodarka cyfrowa, zdrowie i wymiana naukowo-badawcza, UE i ASEAN będą mogły skuteczniej przezwyciężać polityczne, ekonomiczne i społeczne skutki pandemii".

MSZ informuje, że na spotkaniu przyjęto również deklarację o zacieśnianiu współpracy w zakresie promowania wielowymiarowych połączeń między Azją i Europą i związanych z tym inwestycji strategicznych.

 Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) zostało założone w Bangkoku w 1967 r. Obecnie zrzesza 10 krajów Azji Południo-Wschodniej (Filipiny, Indonezja, Malezja, Singapur, Tajlandia, Brunei, Wietnam, Laos, Mjanma i Kambodża). 

 

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...
TAGI: ASEAN, UE, COVID-19


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze