Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Radzieckie pomniki znikną z przestrzeni publicznej? Zapadł precedensowy wyrok

dmc 18:01 19 sierpnia 2015
WWW.HISTMAG.ORG/ TWITTER
Umorzono postępowanie w sprawie „znieważenia” pomnika Czterech Śpiących. W dzisiejszym wyroku Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi-Północ podkreślił, że monumenty ku czci Armii Czerwonej gloryfikują komunizm i tym samym powinny być usunięte.

Chodzi o sprawę z 17 września 2011 roku, kiedy dwaj młodzi harcerze z ZHR umieścili na pomniku Czterech Śpiących napis "czerwona zaraza". Jeszcze tego samego dnia młodzieńcy zostali zatrzymani przez policję, a sprawa trafiła do prokuratury.

Obrońca oskarżonych mec. Krzyszof Wąsowski poinformował na Twitterze, że sprawa zakończyła się umorzeniem, a zdaniem sądu, harcerze dokonali "patriotycznego czynu".

 

 

W rozmowie z portalem wPolityce.pl mec. Wąsowski powiedział, że dzisiejszy wyrok to sprawa precedensowa, która może otworzyć drogę do całkowitego usunięcia radzieckich monumentów z polskiej przestrzeni publicznej.

– Sąd sugerował, że władze polskie powinny doprowadzić do demontażu tego typu monumentów. Padła nawet sugestia, że należałoby ścigać tych, którzy w latach 40-tych postawili te pomniki. A tak naprawdę powinno się ścigać polskie władze i władze Warszawy za niedopełnienie obowiązku w postaci demontażu pomników, które promują ustrój totalitarny – powiedział mec. Wąsowski.

 

Źródło: telewizjarepublika.pl, wpolityce.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze