Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

"Wojsko Polskie jest modernizowane jeżeli chodzi o wyposażenie". Kolejny GROT-y trafiły do armii

RO 12:35 8 lipca 2020
media.terytorialsi.wp.mil
Już dla około 15 tys. żołnierzy Wojska Polskiego polski karabinek GROT był „pierwszą bronią”, na której budowali oni swoje nawyki w posługiwaniu się bronią. Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej jako gestor Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej, na bazie sprawdzonej konstrukcji karabinka GROT zamierza w dalszym ciągu rozwijać ten system.

W środę, 8 lipca br. w Fabryce Broni „Łucznik” w Radomiu podpisana została umowa na kolejne dostawy karabinków GROT dla Sił Zbrojnych RP. Umowa dotyczy dostaw ponad 18 tys. karabinków GROT w latach 2020-26. Wartość umowy to ponad 177 mln zł.

Pierwsze dostawy karabinków GROT na wyposażenie Sił Zbrojnych RP miały miejsce w 2017 roku. Dostawy te były realizacją umowy podpisanej w tym samy roku. W roku 2019 zakres umowy został zwiększony poprzez podpisanie aneksów. Sumarycznie dotychczasowe umowy na dostawy karabinków GROT z FB Łucznik, bez dzisiaj podpisanego kontraktu dotyczą dostaw 50 737 kompletów uzbrojenia. Na mocy dotychczasowych umów do chwili obecnej na wyposażenie Sił Zbrojnych RP dostarczonych zostało 36 737 sztuk karabinków GROT, pozostałe 14 000 kompletów zostanie dostarczonych do 2022 roku.

GROT – bardzo celny i ergonomiczny

Karabinek GROT jest wykorzystywany przez żołnierzy WOT od 2017 roku , a przez żołnierzy jednostek wojsk operacyjnych od roku 2019. Konstrukcja cieszy się dobrą opinią. Żołnierze zgodnie podkreślają, że to dobra broń, prosta i wygodna w obsłudze, a praca z nią jest wręcz intuicyjna i bardzo wygodna. Zaletą na pewno jest ergonomia broni. Grot ma modułową konstrukcję, co pozwala w bardzo łatwy sposób zmienić jego konfigurację. Wszystko, co potrzebne, strzelec ma w zasięgu palców. Trzymając prawą ręką rękojeść ma w zasięgu zrzut zamka i zrzut magazynka oraz przełącznik rodzaju ognia z bezpiecznikiem. To też sprawia, że obsługi tej broni można się bardzo szybko nauczyć. Broń jest celna, można ją łatwo przeładować i szybko wymienić magazynek, zapewnia też komfort pracy żołnierzom prawo- i leworęcznym,  przełączniki ma z obu stron, a to poprawia komfort pracy.

Karabinki GROT zdecydowanie poprawiły jakość szkolenia. Broń jest bardzo celna, co spowodowało zmiany w programie szkolenia strzeleckiego żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. GROT wymaga też wyższej kultury technicznej niż dotychczas eksploatowane konstrukcje z rodziny AK. Karabinek jest zaprojektowany do użytkowania z celownikami optoelektronicznymi, co wymusiło zmianę modelu szkolenia ogniowego, która polega na tym, że żołnierze już od pierwszych dni szkolenia wykorzystują celowniki holograficzne.

 

 

Dowództwo WOT zamierza rozwijać Modułowy System Broni Strzeleckiej

Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej już na początkowym etapie pozyskania karabinka założyło, że konstrukcja ta będzie udoskonalana i rozwijana. W ramach pierwszych dostaw do żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej trafiały tzw. wersje „A0”, obecnie wszystkie te egzemplarze zostały zmodyfikowane do wersji „A1”. A dzisiejsza umowa zakłada dostawy najnowszej wersji karabinka „A2”.

 

— Telewizja Republika (@RepublikaTV) July 8, 2020

Źródło: media.terytorialsi.wp.mil

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze