Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

"Wdzięczni za postawę patriotyzmu i oddania, która jest wzorem dla dzisiejszych żołnierzy"

7:14 16 sierpnia 2019
GPC
Wczorajsza defilada w Katowicach zakończyła się pełnym sukcesem. Tłumy mieszkańców Śląska wyszły na ulice, aby zobaczyć pierwszą od lat defiladę wojskową organizowaną na Górnym Śląsku. – Polski Górny Śląsk to wielkie dzieło trzech śląskich powstań, które doprowadziły do tego, że ta ziemia stała się częścią Rzeczypospolitej Polskiej. Cześć i chwała bohaterom, cześć i chwała ich pamięci! – mówił Andrzej Duda.

Wczorajszą defiladę zorganizowano pod hasłem „Wierni Polsce”. Decyzja o lokalizacji tegorocznych centralnych uroczystości zapadła już w połowie maja, a wszystko z uwagi na 100. rocznicę wybuchu I powstania śląskiego przypadającą dokładnie 16 sierpnia 1919 r. Nic dziwnego, że w przemówieniach oficjeli nie zabrakło odniesień do bohaterstwa Ślązaków.


– „Co nam obca przemoc wzięła, szablą odbierzemy”. Myślę, że te słowa mieli w pamięci wszyscy żołnierze, którzy zmobilizowani przez marszałka Józefa Piłsudskiego, przez premiera Wincentego Witosa i innych wielkich polskich polityków, szli wtedy na front pod Warszawą, tamtego pamiętnego sierpnia 1920 r. Ale myślę, że to samo na myśli mieli także mieszkający tutaj ludzie Górnego Śląska, Ślązacy, kiedy prześladowani przez Niemców zbrojnie stanęli do tego, aby walczyć, by tutaj była Polska – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Na bohaterstwo powstańców wskazywał również Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

– Sto lat temu mieszkańcy Górnego Śląska zdecydowali, że chcą być częścią odradzającej się Polski. Jesteśmy im wdzięczni za ich postawę patriotyzmu i oddania, która jest wzorem dla dzisiejszych żołnierzy – powiedział szef MON.

W podobnym duchu głos zabrał również premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu zaapelował, aby w dniu Święta Wojska Polskiego „szczególną czcią otoczyć wszystkich żołnierzy z przeszłości”.

– Ale też podziękować naszym żołnierzom, którzy strzegą granic Polski dzisiaj, w Rzeczypospolitej, a także na wszystkich misjach pokojowych, stabilizacyjnych, w Bośni i Hercegowinie, w Kosowie, w Iraku, w Afganistanie i w innych miejscach, rozsiani na całym świecie – powiedział Morawiecki.

– Wiemy, że idziecie w ślady wiernych Polsce powstańców śląskich, bo to wielki wspaniały symbol, że ta defilada Wojska Polskiego odbywa się właśnie tutaj, w sercu Górnego Śląska, w Katowicach. Jestem przekonany, że w ten sposób pokazujemy jedność Polski – zaznaczył Morawiecki.

Jedynymi niezadowolonymi z defilady w Katowicach byli chyba przedstawiciele opozycji, którzy zaczęli krytykować umiejscowienie defilady.

 

Czytaj więcej w piątkowej "Codziennej".

 

Czytaj także:

Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej. W Ossowie zebrało się kilka tysięcy widzów

Źródło: Jacek Liziniewicz / Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze